מה העונש על עבירת התחזות?

אדם שמציג את עצמו כאדם אחר במחדל או באופן פעיל כדי להשיג מטרה מסוימת, אותה הוא לא היה מצליח להשיג ללא ההצגה הכוזבת, מבצע עבירת התחזות.

על ידי ההתחזות, מנכס לעצמו המתחזה את הזכויות של האדם לו הוא מתחזה ובצורה זו הוא יכול לבצע הונאות ופעולות מרמה. במידה שמטרתו של האדם היא לא להונות ולא להשיג דבר מה במרמה הוא אינו מבצע עבירה פלילית גם אם הוא מתחזה לאדם אחר. 

יחד עם זאת, ברוב המקרים בהם אדם מתחזה לאדם אחר (שיכול להיות גם אדם שנפטר), המטרה של המתחזה היא להשיג דבר אותו הוא לא היה משיג ללא ההתחזות, ובמקרים אלו, בהם המטרה היא להונות, מבצע המתחזה עבירה פלילית ועשוי לקבל עונש של 3 שנות מאסר. 

כדי שיהיה ניתן לקבוע שאדם אשם בביצוע עבירת התחזות לאדם אחר, צריך להציג הוכחה לכך שאותו אדם שהתחזה היה מודע לפעולתו, כלומר שהוא ידע שהוא מציג את עצמו בצורה שקרית ובנוסף לכך, שהוא פעל כך כדי להונות.

סוגים של התחזות 

ישנם מגוון סוגים של התחזות, להלן מספר סוגים של התחזות שהחוק אוסר:

  • התחזות לעובד ציבור – אדם שמתחזה לעובד ציבור עשוי לקבל עונש של שלוש שנות מאסר
  • התחזות לבעל תעודת אופי – אדם שמשתמש בהמלצה שניתנה על אדם אחר במטרה לקבל משרה, עשוי לקבל עונש מאסר של שנה
  • הודאה שקרית בהתחייבות – אדם שמודה בשם של אדם אחר בחוב שלא שייך לו, עשוי לקבל עונש מאסר של 3 שנים
  • התחזות לבעל תעודה – אדם שמציג תעודה של שוטר, רופא, עורך דין או מקצוע אחר, כאשר התעודה אינה שלו, עשוי לקבל עונש של שנה לכל הפחות ו-5 שנים לכל היותר. יש לציין שהתחזות לבעלי מקצוע מסוימים, כמו למשל: סוכן חשאי או חוקר פרטי הינה פעולה חוקית, שכן אנשי מקצוע אלו משתמשים בזהות ששונה מהזהות האמיתית שלהם כדי להשיג מידע חיוני
  • העברה של תעודה לצורך התחזות – אדם שמשאיל או מוכר תעודה מהתעודות שכלולות בסעיף 443, עשוי לקבל עונש מאסר של 3 שנים
  • התחזות לחייל – אדם שמציג את עצמו כחייל אך אינו חייל, עשוי לקבל עונש של 3 שנות מאסר לכל היותר
  • חייל שמתחזה לקצין – חייל שמתחזה לקצין עשוי לקבל עונש של שנת מאסר

נפתח נגדכם תיק פלילי בגין ביצוע עבירת התחזות? צרו קשר עם משרדנו 

סוגי עבירות ההתחזות שצוינו הן רק חלק מסוגים רבים של עבירות התחזות. במידה שאתם מואשמים בביצוע עבירת התחזות, חשוב שתפעלו בהקדם ושתפנו אל משרד עורכי דין שמתמחה בתחום. הזמן הוא אלמנט קריטי שעשוי להשפיע על כל עתידכם.

 אנו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות', מתמחים בדין הפלילי ועוסקים בתחום מזה שנים רבות. במהלך שנות פעילותינו סייענו למגוון אנשים שנפתחו כנגדם תיקים פליליים בשל ביצוע עבירות פליליות שונות. 

במידה שתפנו אלינו בהקדם, נוכל ללוות אתכם לאורך כל הדרך ולהנחות אתכם בנוגע לצורת ההתנהלות הנכונה. חשוב לדעת שאדם שנפתח נגדו תיק פלילי בגין ביצוע עבירת התחזות יכול להיות מואשם בהמשך בביצוע עבירות נוספות, קבלת ייעוץ מקצועי מהמשרד שלנו תוכל למנוע זאת.

בעזרת שירותנו המקצועיים, הידע הנרחב שצברנו לאורך השנים והייעוץ המקצועי שלנו, נוכל לסייע לכם ואף להביא לכך שההליך הפלילי יתבטל. 

אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל שירות מקצועי ואמין. תוכל ליצור קשר דרך הטלפון או למלא את הפרטים שלכם ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7