מהו הליך הסגרה?

כולם אוהבים לנצל את ימי החופש שצברו במהלך השנה כדי לנפוש בחו"ל, אם בחופשה משפחתית עם הילדים או חופשה רומנטית ומפנקת עם בן או בת הזוג. חופשה בחו"ל מנתקת אותנו מחיי היומיום שלנו, ובנוסף אנו פוגשים תרבויות ומנהגים חדשים שלא הכרנו בעבר.

שמירה על החוק גם במדינות זרות

רוב האנשים יעדיפו לטוס לחופשות בחוץ לארץ במדינות שבהם הם לא ביקרו מעולם, כי עד שמגיע הרגע לחפשה מפנקת – הכי כיף לנצל זאת בטיסה ליעד חדש ומעניין שמעולם לא ביקרנו בו. יחד עם ההנאה במהלך החופשה באחת מהמדינות הזרות לנו, אנו נזהרים שלא להיקלע למצבים לא נעימים עם התושבים המקומיים שמתגוררים במדינות אלו.

כשם שאיננו רוצים שתיירים ממדינות אחרות יתנהגו בצורה מזלזלת ואיננה מכבדת כשהם באים לבקר במדינת ישראל, כך גם אנו ננהג כאשר אנו מבקרים ומתארחים במדינות אחרות ברחבי העולם. אם במהלך אחת מהחופשות בחו"ל ביליתם באחד ממקומות הבילוי המקומיים להנאתכם, אך אחד מהתושבים החליט להיטפל אליכם – זכרו לא להיגרר לוויכוחים ומריבות שלא לצורך והעדיפו לעזוב מיד את המקום, מכיוון שאינכם רוצים להיגרר למצב לא נעים שיכול להרוס לכם את החופשה כמו מעצר בבית כלא מקומי במדינה זרה.

מהו הליך הסגרה?

כיצד עובד הליך הסגרה

חשוב להבין כי לא כל מעצר במדינה זרה יכול להוביל להליך הסדרה ארוך ומסורבל. ככלל ראשון, מומלץ לא להיקלע לעימותים וויכוחים עם תושבים מקומיים גם אם אינם נהגו איתכם ביושר. זכרו כי הנכם נמצאים במדינה זרה לכם, ולכן כדאי לוותר על הכבוד העצמי ולהמשיך ליהנות מהחופשה שנותרה לכם במדינה הזו.

אם בכל זאת נקלעתם לעימות כזה או אחר שהוביל למעצר בבית כלא מקומי, כדאי להכיר את חוק והליך ההסגרה. הליך זה תקף כאשר תושב או אזרח מדינה ביצע עבירה כלשהי במדינה אחרת, ולאחר בחינת העבירה והחלטה על הרשעתו הוא מוסגר לידי מדינתו לצורך משפט וריצוי העונש.

כאמור, לא כל אזרח או תושב שנעצר במדינה זרה בגלל דבר שהוא ביצע צריך לעבור את תהליך ההסגרה למדינתנו. הליך ההסגרה מחולק לכמה חלקים לפני ההחלטה על הסגרתו של אדם:

  • מעצר – בשלב הזה בו האדם עצור מתקיים דיון האם ישנו יסוד סביר להניח כי הוא צריך להיות מוסגר, והדיון עובר לבית המשפט או שמא ניתן לשחררו.
  • מעצר עד תום ההליכים – בשלב זה נקבע האם במהלך הדיון בגין הסגרתו של האדם הוא ישוחרר ממעצר בתנאים מסוימים, או שיישאר למעצר עד החלטת בית המשפט בעניינו.
  • דיון הסגרה – בשלב הדיון בית המשפט בוחן את כל הנסיבות והראיות הקיימות בנושא מעצרו של האדם, כך שנבחנים כל התנאים לקיום הליך הסגרה חוקי ותקני בעניינו. בשלב זה לראיות שנאספו נגד האדם העצור ישנן משקל רב בהחלטת בית המשפט.

תפקידו של עורך דין לענייני הסגרה

תהליך ההסגרה הינו תהליך מורכב מאוד וארוך. באופן טבעי כאשר אזרח ישראלי נקלע למעצר במדינה זרה, הדבר מלחיץ וקשה הרבה יותר מאשר מעצר במדינה ממנה הוא מגיע. השפה הזרה, יחד עם הריחוק מארץ המוצא, וחוסר בקיאות בתהליכי החוק במדינות השונות עלולים להוביל למעצרים ממושכים, מתישים וחוסר אונים גדול.

מכיוון שהחוקים התקפים במדינת ישראל אינם תקפים בכל שאר המדינות בעולם, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי בתל אביב כאשר המצב מגיע לכדי מעצר בארץ זרה. עורך הדין הפלילי מנוסה בכל רזי החוק והמשפט, ויידע כיצד לייצג את האזרח העצור גם כאשר אינו נמצא לידו בכל זמן נתון. הגנה על העצור יכולה להיות בעזרת מציאת ייצוג וסיוע משפטי איכותי במדינה בה הוא נמצא במעצר, לסייע בתקשורת עם עורך הדין הזר, וכלל להבטיח ייצוג ראוי של העצור, תוך התעדכנות שוטפת בנוגע לכל מהלכי המשפט המתקיימים בבית הדין – ועד להעברתו חזרה לישראל.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7