מהי עבירה נגזרת?

אדם אשר מסייע לאדם אחר לבצע עבירה, מנסה לבצע עבירה באופן חלקי או מלא ללא הצלחה או משדל אדם אחר לבצע עבירה, מבצע עבירה נגזרת, ומכאן שהוא עובר על החוק. 

אדם שלא מונע מהעבירה להתבצע, מבצע גם הוא עבירה. העבירות שצוינו הינן עבירות פליליות, שכן האדם שמבצע אותן מעודד את מבצע העבירה המלאה ותורם לכך שהיא תתבצע. 

החוק מתייחס בחומרה רבה לעבירות נגזרת וחומרת גזר הדין הינה מחצית מחומרת העונש שיקבל מבצע העבירה המלאה, שהוא האדם שביצע את המעשה. אותו אדם יכול לבצע את העבירה לבדו, בעזרת אדם אחר או עם מספר אנשים. במידה שאדם שלח קטין או אדם שלא הבין את סיטואציה, לא היה מסוגל לשלוט במצב או סבל מחוסר שפיות, ייחשב השולח למבצע העבירה. נוסף על כך, ייחשב השולח למבצע העבירה אם האדם שנשלח לבצע את העבירה חויב לבצע את העבירה או ביצע אותה ללא מחשבה פלילית.

במאמר זה נפרט מעט יותר על שני סוגים של עבירות נגזרת, עבירות אלו הינן: שידול וסיוע לביצוע עבירה פלילית.

על שידול לביצוע עבירה פלילית

ברוב המקרים האדם שביצע את העבירה נחשב למבצע, אך במקרים בהם אדם שידל אדם אחר לבצע את העבירה – גם הוא (המשדל) שותף לביצוע העבירה. ההגדרה של שידול היא לגרום לאדם אחר או לאנשים אחרים לבצע עבירה באמצעות הפעלת לחץ – הפצרה, דרישה או עידוד נחשבות לפעולות שמפעילות לחץ. במקרה של משדל העונש הוא זהה כמו על מבצע העיקרי.

סיוע לביצוע עבירה פלילית

במידה שאדם סייע לאדם אחר לבצע את העבירה, כמו למשל: מקרה שבו אדם אבטח את המקום שבו נעשתה העבירה או הקל על מבצע העבירה לבצע את מעשיו, הרי שהוא נחשב לאדם שמסייע בביצוע העבירה. 

כמו כן, ייחשב אדם למסייע בביצוע עבירה במידה שהוא יצר תנאים שסייעו למבצע העבירה לבצע את מעשיו, ניסה למנוע את גילוי המעשים או את הכספים שהשיג מבצע העבירה. גם במקרה של סיוע, יהיה גזר דינו של המסייע מחצית מהעונש שיוטל על מבצע העבירה המקורית.

יש לציין כי בחלק מהמקרים תוסר מהמסייע והמשדל האחריות הפלילית. מקרים אלו חלים על עבירות מקור שנחשבות לעבירות קלות ביחס לעבירות אחרות.

נוסף על כך, במידה שהמשדל או המסייע מנעו את השלמתה של העבירה או את עשייתה ויידעו את הגופים המוסמכים על כל שהעברה בוצעה כדי שהיא לא תעשה או תושלם, הם לא יישאו באחריות הפלילית למרות המעשים שהם ביצעו.

הואשמתם בביצוע עבירת נגזרת? פנו ל משרדנו בהקדם – משרד עורכי דין שוש חיון ושות'

במידה שהואשמתם בביצוע עבירת נגזרת, חשוב שתפעלו בהקדם ושתפנו אל עורך דין פלילי שמתמחה בתחום. עורך דין פלילי שסיפק ייעוץ וייצוג לנאשמים בביצוע עבירות נגזרת יוכל להנחות אתכם בנוגע לאופן ההתנהלות במהלך החקירה, כך שלא תגידו דברים שעלולים להפליל אתכם בהמשך. 

משרדנו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות' מתמחה בדין הפלילי ובמידה שתפנו אלינו מבעוד מועד, נוכל לסייע לכם לאורך כל הדרך – להדריך אתכם בנוגע לדרכי ההתנהלות האפשריות, להסביר לכם על ההשלכות ולייצג אתכם.

אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטלפון או המייל או להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7