מהו הליך פלילי?

ברגע שהוגשה תלונה במשטרה, מתחיל ההליך הפלילי. בחלק מהמקרים יגיע ההליך לכדי הגשת כתב אישום ועריכת משפט, בעוד במקרים אחרים ההליך יפסק ולא יגיע לידי כך. 

כדי שהנאשם יועמד לדין ויקבל עונש, יש צורך להוכיח את קיומן של ראיות ממשיות. כמו כן, יש להוכיח שקיים אינטרס ציבורי להעמדת הנאשם למשפט. כאשר מדובר במשפט פלילי, הצד המאשים הוא המדינה, המדינה יכולה להחליט להגיש כתב אישום ולקיים משפט.

שלבי המשפט הפלילי – כיצד מתבצע המשפט הפלילי?

להליך הפלילי יש שלבים מסודרים. בשלב הראשון מוגשת תלונה נגד הנאשם ולאחר מכן עורכת המשטרה חקירה. בשלב זה מתחילים החוקרים לאסוף ראיות בנוגע למקרה. אם קיים חשש לכך שהנאשם מסוכן לציבור או שהוא עלול לשבש את התהליך, תחליט המשטרה לעצור את הנאשם עד שהחקירה תסתיים.

בהמשך, עובר תיק החקירה אל הפרקליטות או אל התביעה המשטרתית והתביעה מחליטה כיצד יש לפעול: האם יש להשלים את החקירה, האם יש לסגור את התיק משום שאין מספיק ראיות לביצוע העבירה שמיוחסת לנאשם, האם יש לסגור את התיק משום שהנסיבות אינן מוצדקות או האם יש לסגור את התיק משום שהנאשם אינו אשם. כמו כן, יכולה התביעה להחליט לשקול את האפשרות להסדר מותנה עם הנאשם או להחליט שיש להעמיד את הנאשם לדין.

במידה שהתביעה מחליטה להמשיך בהליכים הפליליים, מוגש כתב אישום ולפעמים מוגשת גם בקשה למעצר. בשלבים הבאים נערך משפט. החומרה של העבירה תקבע באיזה בית משפט יתבצע הדיון ומה יהיה מספר השופטים שישבו בדין.

במהלך הדיון שבמהלכו יוצגו לנאשם העובדות שמעידות על ביצוע העבירה, יוכל הנאשם להגיב. הנאשם יוכל להודות באשמה, להודות בחלקה או לשלול אותה. במידה שהנאשם הודה באשמה, ייתכן ששלב הבירור לא יתקיים. במידה שהנאשם מכחיש את האשמה או חלק מהאשמה, יתמקד בית המשפט בבירור האשמה. בשלב זה יכולים הנאשם והמאשים להציג ראיות.

בהמשך מתקבלת החלטה בנוגע לאשמתו המלאה, אשמתו החלקית או בנוגע לחפותו של הנאשם. במידה שהנאשם נמצא אשם, מוצגים טיעונים למתן העונש וניתן גזר הדין שיכול להיות למשל: צו מבחן, תשלום קנס למדינה, עבודות שירות, מאסר או עונש מסוג אחר. לאחר מכן, יכולות התביעה או ההגנה לערער על החלטותיו של בית המשפט. בנוסף לכך, יכול בית המשפט להורות על הנאשם לשלם פיצויים לאדם שנפגע, גובה התשלום נתון להחלטתו של בית המשפט. יש לציין שהנפגע ראשי לפעול בהליכים אזרחיים. 

בנוסף לתהליכים שצוינו, יכול הנאשם, במידה שמתקיימים תנאים מסוימים, לבקש שחרור מוקדם. כמו כן, רשאי הנאשם שכבר החל לרצות את העונש להגיש בקשה לנשיא המדינה במטרה שהנשיא יבטל את החלק שעוד לא הושלם בעונש או יקל על העונש.

משרד עורכי דין שוש חיון ושות' – מתמחים במשפט הפלילי

במידה שהואשמתם בביצוע עבירה פלילית, תוכלו לפנות אלינו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות'. משרדנו מתמחה בתחום המשפט הפלילי. 

פנייה מהירה אל משרדנו תאפשר לכם לקבל ייעוץ והכוונה בנוגע להמשך התהליך שכולל בין היתר חקירה משטרתית.

 קבלת הייעוץ בנוגע לחקירה יכולה למנוע מצבים בעייתיים בהם המואשמים אינם יודעים כיצד להתנהל ועלולים לספק מידע שישמש כנגדם. 

משרדנו המקצועי צבר ניסיון נרחב בתחום המשפט הפלילי ובמהלך השנים סייענו ללקוחות רבים שנקלעו למצבים שונים.

 משרדנו יוכל לסייע לכם להתמודד עם ההאשמות ולהגדיל את הסיכויים לכך שהתיק ייסגר, שתקבלו הקלה בעונש או שתזוכו. 

אתם מוזמנים לפנות אל משרדנו בכל שעה ולקבל מאתנו שירות מקצועי ואמין.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7