מהן עתירות אסירים למי ואיך פונים?

הלם גדול נפל על משפחתכם כאשר אחד מבני המשפחה נעצר בחשד לסחר בסמים, ולאחר הליכי משפט ארוכים ומתישים נגזר עליו עונש מאסר בפועל של 5 שנים. למרות שאין לו כל רקע פלילי והמשפחה שלכם הינה משפחה טובה ללא קשר לעבירות ופשיעה – נוצר המצב הקשה הזה שמשפיע על כל המשפחה, ולא נותר לכם מה לעשות אלא לדאוג שמאסרו של בן המשפחה האהוב יעבור בשלום.

עליכם לדעת כי כמו שלכל אסיר המרצה עונש בכלא יש חובות אותו עליו לבצע כחוק, כך גם עומדות לזכותו מגוון זכויות הנוגעות לכל משך תקופת מאסרו. בין זכויותיו כאסיר הוא זכאי לתנאי מאסר נאותים, קבלת ארוחות מסודרות, דאגה לטיפולים רפואיים נדרשים ועוד.

זכויות כל אסיר לעתירות

כאמור, בתי הסוהר מחויבים לשמור על רווחתו של כל אסיר הנמצא באחריותם כמו שעל האסיר יש מחויבות כלפי הכלא. זכויותיו של כל אסיר גם להגשת בקשות מיוחדות הנוגעות למהלך ותנאי מאסרו, בקשות אלו נקראות עתירות.

כאשר אסיר מעוניין לבקש שינוי של תנאי מאסרו או קבלת שירותים וטיפולים מעבר למה שהוא מקבל, עליו להגיש עתירה מסודרת לשופט אשר דן בבקשה ומחליט כיצד לפעול לגביה, והאם לקבל אותה או לדחות אותה לחלוטין.

כיצד ניתן להגיש עתירות

לרוב העתירות של האסירים מוגשות בפני שופט בנוגע לשינוי תנאי מאסר שמרגישים להם לא נאותים, או בקשה מיוחדת ליציאה לחופשה מהכלא לתקופת זמן מוקצבת. כל העתירות של האסיר יכולות להיות מוגשות על ידו באופן עצמאי, או אפילו דרך בני משפחתו באמצעות בקשה המועברת אל מזכירות בית המשפט.

הדרך הטובה והמומלצת ביותר להגיש עתירה כלשהי עבור אסיר, היא באמצעות עורך דין פלילי. מכיוון שעורכי הדין מכירים כל פרט בנוגע לחוק ומשפט, הם יוכלו להגיש עתירה לבית המשפט בנוגע לתנאי מאסרו של האסיר באופן מקצועי וברור – כך שהסיכויים של השופט לקבל אותה יהיו גבוהים בהרבה, מאשר עתירה המוגשת באופן עצמאי על ידי האסיר או בני משפחתו.

מהן עתירות אסירים למי ואיך פונים?

עתירה לחופשה

הרוב המוחלט של העתירות המוגשות לבית המשפט מאסירים השוהים בכלא הן בנוגע לבקשות חופשה. לאחר שאסיר מקבל את עונשו, הוא זכאי לקבל חופשות מהכלא על פי החלטתם של הגורמים הרלוונטיים בבית הסוהר. חופשה מהכלא (אינה חובה אלא זכות) עבור האסיר, מעין צ'ופר המוענק לו על פי מגוון פרמטרים כמו בחינת התנהגות טובה, סוג העבירה אותה ביצע וחומרתה, משך השהייה במאסר ועוד.

לכן, כאשר אסיר מעוניין לצאת לחופשה מהכלא לזמן מוקצב עליו לבקש זאת מהגורמים בבית הסוהר בו הוא מוחזק. במקרים בהם הגורמים בבית הסוהר מסרבים לבקשתו לחופשה, הוא זכאי להגשת עתירה מול בית המשפט כך שהשופט יכול לפסוק בעניינו האם הוא מורשה לצאת לחופשה.

על מנת שהחופשה המבוקשת תצא אל הפועל, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין מומחה לצורך בקשת העתירה. כך שנוסח הבקשה יהיה ברור ומשכנע, ויכלול את כל הנימוקים המשפטיים הרלוונטיים ככל הניתן עבור השופט המחליט בנושא זה.

עתירה רפואית

כל אסיר זכאי לקבלת טיפול רפואי הולם במסגרת בית הסוהר בו הוא מוחזק. אם אסיר מרגיש כי אינו מקבל את הטיפול הראוי למצבו הבריאותי, הוא זכאי להגיש עתירה לבית המשפט בבקשה לקבלת טיפול רפואי אחר ויעיל יותר.

ישנם מקרים בהם אסירים מקבלים אישורים מיוחדים לצאת מהכלא, בליווי צמוד של סוהרים, לצורך קבלת טיפולים רפואיים בבתי חולים או מרפאות מיוחדות שבית הסוהר לא יכול לספק. בקשות כאלו לקבלת טיפול רפואי מיוחד מוגשות לבית המשפט באמצעות עתירה של האסיר או עורך הדין.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7