עבירות מין אלימות

בין העבירות החמורות ביותר במשפט הפלילי יש לציין את עבירות המין. עבירות אלו כוללות עבירות רבות שקשורות במיניות ויכולות להיות בין היתר: עבירות מין וירטואלי, דיבורים שאופיים מיני, הצגת מראות מיניים, עבירות שכוללת מגע בגופו של הנפגע ועבירות מין מסוגים נוספים. פגיעה מינית עלולה להוביל לנזק עצום מבחינה פיזית ונפשית, כאשר הצלקת עשויה לפגוע בכל חייו של הנפגע.

מספר עבירות המין בישראל גבוה ביותר. יותר מ-4,000 תיקים בתחום עבירות מין חמורות נפתחים בישראל בכל שנה. לצערנו פושעים רבים אינם מגיעים למצב בו מוגש נגדם כתב אישום ומתוך שמונה תיקים רק תיק אחד שעוסק בתחום מגיע לשלב ההגשה של כתב אישום. 

סוגי עבירות מין ועונשיהם

כפי שצוין – ישנם סוגים רבים של עבירות מין, נציין מספר סוגים של עבירות מין ואת העונשים שעשויים הפושעים לקבל בשל ביצוע העבירה:

עבירת אונס

עבירת אונס מתייחסת בעיקר לכפיית יחסי מין – החדרה של איבר או חפץ לאיבר מינה של הנפגעת שלא בהסכמה. עבירת האונס חלה גם על מצב בו הכפייה נעשתה על ידי מרמה, כאשר הפוגע ניצל את מצבה של הנפגעת שיכלה לסבול למשל ממחלת נפש, להתמצא במצב של תת הכרה או לסבול מלקות שכלית. כמו כן, מתייחסות עבירות אונס לבעילת קטינה עד גיל 16, גם במקרה שהמעשה נעשה מתוך הסכמה. העונש המרבי שעשוי לקבל אדם שאנס אשה הינו 20 שנות מאסר. 

מעשה מגונה

מעשה מגונה עשוי להתבצע לצורך ביזוי מיני, סיפוק או גירוי. העבירה אינה מוגדרת באופן מדויק וניתנת לפרשנות בהתאם לאמות מידה אובייקטיביות של אדם ממוצע. העונש המרבי שעשוי הפושע לקבל על העבירה עומד על 10 שנים לכל היותר.

בעילה אסורה בהסכמה

אדם שבועל קטינה שמלאו לו 14 שנים אך גילה צעיר מ-16 שנים, כאשר הקטינה והבועל אינם נשואים או אדם שבועל קטינה שהגיעה לגיל 16 אך גילה צעיר מ-18 תוך כדי ניצול, עשוי לקבל מאסר של 5 שנים לכל היותר.

מעשה סדום

עבירה זו חלה על גברים ונשים ומתייחסת למצב בו מוחדר איבר או חפץ לפי הטבעת או לפיו של הקורבן. במידה שהנפגע עוד לא הגיע לגיל 16 או הגיע לגיל 16 אך עדיין לא הגיע לגיל 18 והפוגע ניצל את מצבו של הנפגע, עשוי הפושע לקבל עונש של 5 שנות מאסר. במידה שמדובר על אונס, יהיה העונש על מעשה הסדום זהה לעונש על אונס.

מאפיינים של תיקים שעוסקים בעבירות מין

תיקים שעוסקים בעבירות מין שונים מתיקים פליליים מ"סוגים אחרים", סיבה מרכזית לכך היא שעבירות מין מתבצעות ברוב המקרים בחשאי, בשל כך קשה מאוד להוכיח שהעבירה בוצעה באופן וודאי. 

מעבר לזאת, גם אם הוכח שהמעשה בוצע באופן מלא או חלקי, לא תמיד העבירה מפורשת בתור עבירת מין. מכאן ניתן להבין שהפרשנות אל הסיטואציות תלויה באופן בו הדברים מוצגים על ידי התביעה וההגנה. גם זהות המתלוננים משפיעה על רמת החומרה של העבירה – עבירות שבוצעו למשל כלפי קטינים מקבלות פרשות שונה מעבירות שבוצעו כלפי בוגרים.

מאפיינים של תיקים שעוסקים בעבירות מין

קבלת ייצוג של עורך דין בתיקי עבירות מין

עבירות מין הינן עבירות חמורות ביותר ופעמים רבות הפושע מתחמק מעונש או מקבל עונש קל יותר בשל פרשנותו של בית המשפט. 

במידה שנעשתה בכם עבירת מין, מומלץ עבורכם לפנות אל משרדנו. משרד עורכי הדין הפלילי שוש חיון ובני נהרי מתמחה בתחום עבירות מין ומסייע לנפגעים רבים להתמודד עם הסיטואציות הקשות והמורכבות בהן נעשות באדם עבירות מיניות.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7