החזקת כלים לשימוש בסמים

חופשה בחו"ל היא תמיד דבר מהנה. זהו הזמן בו כולנו מתנתקים לרגע מחיי היומיום, שוברים שגרה ונופשים במדינה אחרת וגם צוברים חוויות מיוחדות ומזכרות שיישארו לכל החיים. אם באחד מביקורך במדינה רחוקה כמו ג'מייקה, החלטת לרכוש כמה פריטים מיוחדים ומקוריים כדי שיישארו עמך למזכרת מטיול בלתי נשכח – זוהי החלטה מצוינת שכמעט כל אחד היה נוהג לעשותה.

אך יחד עם זאת, רצוי לדעת כי ישנם פריטים שעלולים לסבך אותך בפלילים, גם אם לא הייתה לך כל כוונה שכזו. אחד מהפריטים האלו נוגע לבקבוקון הבאנג שהחלטת לרכוש למזכרת, מכיוון שזהו אביזר שהוא לא חוקי להחזקה על פי פקודת הסמים המסוכנים.

פקודת הסמים המסוכנים

פקודת הסמים המסוכנים היא חקיקה העוסקת ומגבילה את כל נושא הסמים במדינת ישראל. פקודת הסמים המסוכנים מתייחסת לשלל עבירות הנוגעות לסמים כמו החזקה של סם, שימוש בסם, ייבוא או סחר שלו ועוד. בשונה מפקודת הסמים הקבועה במדינות אחרות, בישראל אין הבחנה בין רמת המסוכנות של כל סוג סם, ולמעשה החוק אינו מבחין בין סמים "קלים" וסמים "קשים"- כך שכל סוג סם שנצרך שלא ברישיון – אינו חוקי.

מכיוון שבשנים האחרונות יותר ויותר מחקרים שנעשו הוכיחו את יעילותו של סם הקנאביס עבור חולים שונים, החוק מבצע הפרדה בין שימוש בסוג סם זה עבור צרכים רפואיים לבין שימוש בסם לצרכים אחרים. על פי החוק, רק רופא מורשה רשאי להעניק לחולים מרשמים להחזקה וצריכה של סם זה כאשר הייצור של הסם נעשה בפיקוח רפואי חוקי בלבד.

כלים לשימוש בסמים

על פי החוק הקבוע בישראל, ישנו איסור ברור על כל החזקה או צריכה של סם מסוכן. אך נוסף על חוק זה, נוסף סעיף נוסף הקובע כי על כל אדם נאסר גם להחזיק ברשותו כלים שונים המשמשים לצריכה או הכנה של סמים.

הסעיף שנוסף לחוק מגדיר כלים אסורים אלו ככלים שהייעוד שלהם הוא להכנה או צריכה של סם מסוכן כזה או אחר, כך שעל פי ההגדרה ישנו איסור על החזקה של באנג. מדובר על כלי עישון קטן המורכב מכמה חלקים, והוא משמש בעיקר לצריכה ועישון של סמים אסורים מסוג קנאביס, מריחואנה, חשיש ועוד.

על פי חוק, כל המחזיק ברשותו כלים לשימוש וצריכה של סמים מסוכנים, צפוי לעונש מאסר של כמה שנים גם אם אותו כלי מצוי ברשותו כביכול לצורך מזכרת מטיול או אביזר דקורטיבי בלבד.

עבירות סמיםהאם יש הבדל בין שימוש עצמי לשימוש מסחרי

מדיניות אי ההפללה שנחקקה בשנת 2017, מטרתה להקל מעט עם משתמשי הקנביס, כך שכל מי שייתפס כי ברשותו לא יותר מכמות של 15 גרם קנאביס שהיא לצריכה ושימוש עצמי – לא יינקטו נגד אותו אדם הליכים פליליים, אלא הוא יקבל קנסות מנהליים בלבד. יודגש כי מדיניות חדשה זו רלוונטית רק ל-2 התפיסות הראשוהניות.

החוק במדינת ישראל בנוגע לסמים מסוכנים מבצע הפרדה בין שימוש בסמים לצריכה עצמית, לבין שימוש בסמים בכמויות גדולות לצורך סחר ומכירה לאנשים אחרים. כך מי שנתפס כאשר ברשותו כמות קטנה של סמים שמיועדת לשימוש עצמי בלבד, העונש בגין עבירה זו תהיה קלה הרבה יותר מאשר תפיסה של כמות מסחרית גדולה.

כך גם בנוגע לנושא של החזקת כלים לשימוש בסמים. החוק מבצע הפרדה בין החזקת כלי אסור לשימוש עצמי, לבין החזקה לשימוש והפצה מסחרית.

עורך דין פלילי המצוי בכל נושאי עבירות סמים יכול לסייע לכל אדם במקרה של חשד לשימוש או אחזקה של סם מסוכן, אם לשימוש עצמי בלבד או לשימוש מסחרי, וכן החזקת כלי סם. מומלץ לא להסס ולהתמהמה במקרה של חשד להחזקת כלי לשימוש בסמים, ולהתייעץ בנושא עם עורך דין פלילי מקצועי המנוסה בתחום.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7