עורך דין עבירות רצח

לקיחת חיים בכוונה תחילה – רצח, מסתמנת כעבירה החמורה ביותר. קדושת חיי האדם רלוונטית לכל התרבויות, ובעת שישנה עבירה שבבסיסה נטילת חייו של אדם על ידי אדם אחר, הענישה חמורה – מאסר עולם. יש להבין כי נטילת חייו של אדם על ידי אדם אחר יכולה להתרחש גם ללא רצח:

  • גרימת מוות ברשלנות
  • עבירות של הריגה או המתה

כותרות העיתונים מעלות פעם אחר פעם ידיעות על מקרי רצח שונים. בשונה ממה שניתן לחשוב, העבירה החמורה אינה מתבצעת אך ורק על ידי עבריינים או בהכרח בשכבות מוחלשות באוכלוסייה, אלא שניתן ללמוד גם על מקרים בהם הכתובת לא הייתה על הקיר. המניעים לרצח שונים ומגוונים, וכך גם מערכות היחסים שבין הרוצח והנרצח: בני זוג, קולגות, עובד-מעביד, רצח בתוך המשפחה, רצח בין כנופיות וכן הלאה.

 על פי חוק העונשין, עבירת הרצח היא העבירה החמורה ביותר, זאת מאחר והיא נחשבת להפרה בוטה של זכותו של אדם לשלמות הגוף, האוטונומיה על גופו, לחיים ולביטחון.

עבירת הרצח: יסוד עובדתי ונפשי

הנאשם יוכל להיות מואשם ברצח רק במקרה בו הקורבן אכן מת בסופו של דבר. במקרה בו הקורבן נפגע אך לא מת (בפגיעה קשה ככל שתהיה), לא יהיה ניתן להוכיח כי הנאשם אכן תכנן לרצוח בכוונת תחילה את הקורבן. אם מתמקדים ביסוד הנפשי – הרי שהוא הכוונה לרצוח. כאן האתגר הוא להוכיח כי הכוונה הייתה אכן לרצוח את הקורבן. חשוב לציין זאת מאחר וישנו פער בין עבירת הריגה ובין עבירת רצח – האם ההרג התבצע תוך כדי דיון סוער או מריבה, או שמראש הייתה כוונה תחילה והיא לרצוח את הקורבן בכל מחיר.

עורך דין עבירות רצח

העונשים בעבירות הרצח

אחת מפרשות הרצח המפורסמות ביותר בישראל היא פרשת רצח ראש הממשלה לשעבר – יצחק רבין ז"ל. הרוצח, יגאל אמיר, קיבל עונש מאסר עולם.

בישראל, מדובר על העבירה היחידה הגוררת אחריה מאסר עולם. במילים אחרות: בשונה ממקרים אחרים בהם בית המשפט יכול לקבוע את הענש בהתאם לנסיבות האירוע, חייו של הנאשם, עברו הפלילי וכן הלאה, במקרה זה בית המשפט לאחר שהכריע כי אכן מדובר על רצח, אינו יכול לקבוע את העונש והוא בהכרח יהיה מאסר עולם.

משמעותו של מאסר עולם היא אמנם כליאה מאחורי סורג ובריח למשך חייו של הרוצח, אך בפועל העונש קצוב בצורה שונה. כאמור, בית המשפט אינו יכול לקבוע כמה שנים ישב הרוצח בכלא, והסמכות עוברת אל נשיא המדינה. לרוב, העונש הניתן על עבירת רצח מסתכם בכ-30 שנים מאחורי סורג ובריח.

מקרי ענישה יוצאים מן הכלל

כפי שצוין, עבירת הרצח גוררת אחריה בהכרח עונש של מאסר עולם. עורך דין עבירות רצח לעומת זאת המון פעמים יכול לסייע בהמתקת העונש במקרים הבאים:

  • כל עוד יוכח כי הרוצח לוקה בנפשו
  • כל עוד יוכח כי הרצח נבע מהגנה עצמית
  • כל עוד יוכח שהרצח הינו תוצר של התעללות נפשית מצד הרוצח

דוגמה לכך הינו המקרה של החוואי שי דרומי, אשר זוכה מעבירת רצח ע"י משרדינו.

ב-13 בינואר, 2007, ירה דרומי בשני פורצים שחדרו לחוות הבודדים בה חי ועבד. אחד מהפורצים נהרג כתוצאה מהירי והשני נפצע.

הכרעת הדין בעניינו של דרומי זיכתה אותו מאשמת ביצוע עבירת הריגה ומעבירת חבלה בכוונה מחמירה.

יתרה מזאת, ב- 24 ביוני, 2008, אושר בכנסת תיקון לחוק העונשין, שנודע בציבור בשם "חוק דרומי". מטרתו להגן על הפועלים בסיטואציה דומה לזו בה פעל דרומי.

אולי יעניין אותך גם:

ליווי בהליכי חקירה

סגירת תיק פלילי

עו"ד למחיקת רישום פלילי

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7