מחיקת רישום פלילי: האם זה אפשרי?

סוף סוף לאחר ארבע שנים קשות וארוכות של לימודי מנהל עסקים וכלכלה באחת האוניברסיטאות הגדולות בארץ, מצאתם את עבודת החלומות לה ייחלתם כל הזמן הזה וכעת אתם לפני תהליכי קבלה למשרה הנחשקת. מכיוון שהעבודה תהיה במשרד גדול ומוכר בארץ, עליכם לעבור מספר שלבי ראיונות מקדימים לפני קבלה סופית ותחילת העבודה.

לאחר שעברתם כבר שלושה סבבי ראיונות מוצלחים ביותר, כעת אתם עומדים בפני המבחן הגדול – ראיון קבלה סופי מול המנכ"ל הגדול, שתמיד יצא לכם לראות אותו בכל העיתונים והכתבות הכי נחשבות בארץ. על מנת להתכונן לאותו ראיון חשוב, אתם מקבלים לידכם מספר הנחיות בטרם הגעתו של היום שחיכיתם לו כל כך. אך לחרדתכם אתם מגלים כי באחד הסעיפים מצוין כי עליכם להגיע עם תעודת יושר מהמשטרה, לצורך הוכחה על היעדר רישומים פליליים.

מהו רישום פלילי ואיזה מכשול הוא מציב?

רישום פלילי הוא מאגר המצוי בידי משטרת ישראל, בו מצוינים כל הפרטים והמידע על עברו הפלילי של כל אזרח במדינת ישראל. רישומים אלו כוללים עבירות מסוגים שונים שאזרח עבר במהלך חייו, גם אם לא הוחלט להגיש בגינם כתב אישום ולא הייתה הרשעה בפועל, וכן גם תיקים אשר לא הוכרעו עדיין.

נוסף על תיקים פתוחים שעליהם לא הוכרע הדין עדיין, מופיעים ברישום הפלילי גם תיקים שנסגרו אודות אותו אדם, וכן תיקים אשר אותו אדם הורשע ונגזר דינו, והאדם ריצה את הוראות גזר הדין שנקבעו מזמן.

אותו רישום פלילי יכול להציב בפניכם מכשול כאשר אתם ניגשים לראיונות עבודה חושבים לדוגמה, ועליכם להציג תעודת יושר מהמשטרה. תעודה כזו מהווה מעין אסמכתא עבור המעסיק כי אותו עובד חדש שמתחיל לעבוד אצלו בחברה, הוא ללא עבר או רישום פלילי כלשהו במשטרה. אך מה עושים כאשר קיים עלינו רישום פלילי עוד מתקופה בה היינו נערים צעירים ופזיזים? כעת אנו בוגרים ורוצים להתחיל לעבוד בעבודת החלומות, האם אותו רישום פלילי יכול להכתים אותנו לעד?

מחיקת רישום פלילי: האם זה אפשרי?

כיצד ניתן למחוק רישום פלילי?

החדשות הטובות הן כי ניתן לבטל ולמחוק את אותו רישום פלילי הקיים במאגר המשטרתי. ניתן לבצע זאת על פי תנאים מסוימים:

  • זמן הרישום – ניתן לבטל את הרישום הפלילי על פי הזמן שחלף מאז התבצע הרישום בפועל. לאזרח בוגר ניתן לבטל את הרישום אם עברו לפחות 10 שנים מיום הרישום במקרה של עבירה מסוג פשע, או לפחות 7 שנים על רישום עבירה מסוג עוון. לאזרח קטין הרישום ניתן לביטול אם עברו לפחות 7 שנים במקרה של רישום עבירה מסוג פשע, או 5 שנים על עבירה מסוג עוון.
  • כמות הרישומים הפליליים – במידה ועבור אזרח קיימים רישומים בודדים בלבד וזניחים, הסבירות גבוהה כי בקשת המחיקה של אותם רישומים יתקבלו והם ימחקו.
  • סוגי הרישומים הפליליים – נבחנת גם מהות העבירות והרישומים של כל אזרח לפני מחיקתם. כך שבמידה והרישומים הפליליים המופיעים הינם חמורים או מורכבים, מומלץ עוד יותר להיעזר בעורך דין מנוסה בתחום לטיפול בבקשה.
  • החלטה פנימית – משטרת ישראל בעלת הסמכות להחליט האם היא צריכה לשמור את אותם רישומים פליליים במאגר הפנימי שלה.

מחיקת רישום פלילי באמצעות עורך דין מנוסה

רישום פלילי המופיע במאגר המשטרתי יכול להיות בעייתי במקרים רבים. כדי שאותו כתם סורר לא יישאר אתנו לעד, ניתן להגיש בקשה מסודרת למשטרת ישראל לצורך מחיקת אותו רישום פלילי. מכיוון שההחלטה הסופית בגין מחיקת הרישום היא בידי גורמים במשטרה, מומלץ להיעזר בשירותיו של עו"ד למחיקת רישום פלילי מנוסה.

עורך הדין הפלילי יידע כיצד לנסח את בקשת המחיקה באפן רהוט מנומק, כך שהסיכויים לקבלת הבקשה ומחיקת הרישום הפלילי יהיו גבוהים באופן משמעותי.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7