תלונת שווא במשטרה

תלונת שווא עשויה להגיע אל האדם המואשם בהפתעה, כאשר המקרה שבגללו האדם מואשם בכלל לא קרה או לא אירע באופן שבו הוא הוצג. מצב זה הינו מלחיץ, מרגיז ומטריד ביותר, שכן בשלב זה, נקרא האדם שהואשם לחקירה משטרתית ללא סיבה ועליו להתמודד עם השוטרים.

לפי החוק חל איסור על הצגת ידיעות כוזבות למשטרה. במידה שאדם מגיש תלונה שקרית – שהיא תלונת שווא, כדי להטעות את השוטרים, הרי שהוא מבצע עבירה פלילית. במקרה זה עשוי אותו האדם שהגיש את תלונת השווא לקבל עונש שנע בין 3-5 שנות מאסר.

מקרים של תלונות שווא – דוגמאות למקרים של תלונות שווא

ישנם מספר מקרים מוכרים של תלונות שווא. בחלק מהמקרים מדובר על סכסוך בין זוגות שהתגרשו, בחלק מהמצבים הללו מגישים גברים ונשים תלונות שווא כדי לסחוט את הצד השני ולגרום לו לוותר על נושאים שונים.

במקרים אחרים מדובר על סכסוך שקשור לכספים או סכסוך עסקי, סכסוכים אלו יכולים להתעורר בין היתר בין אחים ומטרתם עשויה אף היא – בדומה למקרים בהם בני הזוג התגרשו, לגרום לצד השני לוותר על נושאים מסוימים.

מטרה אחרת של הגשת תלונות שווא היא הרצון לנקום. אנשים יכולים להיפגע מאדם שנהג בהם באופן מסוים ולשאוף לנקום בו.

קראו גם על סגירת תיק משטרתי.

התמודדות עם תלונות שווא במשטרה – כיצד יש לפעול במקרה שמוגשת נגד אדם תלונת שווא?

כדי להתמודד בצורה נכונה עם תלונת שווא, יש לפעול במישורים שונים. בשלב הראשון יש לפנות במהרה אל עורך דין פלילי ולקבל ממנו ייעוץ משפטי.

במידה שהאדם נעצר והובא לחקירה, עליו להימנע משיחות עם השוטרים, הסיבה לכך היא שכל דבר שהמואשם יאמר עלול להתנקם בו בהמשך. זימון לחקירה במשטרה הינו אירוע מלחיץ ביותר והוא עלול לגרום למואשם לומר דברים שהוא לא היה אומר במידה שהוא היה חושב באופן שקול.

כמו כן, על המואשם להימנע מחקירה לפני שהוא ייפגש או ישוחח עם עורך דינו. עורך הדין הפלילי יוכל להרגיע את המואשם ולהנחות אותו כיצד להתנהג בצורה הנכונה ביותר.

פעולה נוספת שחשוב מאוד לבצע היא לאסוף ראיות. אסיפת מיילים, הודעות, סרטונים, הקלטות, תמונות וראיות נוספות עשויות לסייע מאוד ולתמוך בצד של המואשם.

במידה שעולה צורך בכך, יכול המואשם להגיש תלונה נגדית, אך חשוב להדגיש שאין להגיש תלונת שווא.

תביעת לשון הרע – ניקוי שמו של אדם וקבלת פיצויים

במידה שמוגשת נגד אדם תלונת שווא והתלונה נסגרה, יכול אותו אדם שהואשם להגיש תביעת לשון הרע. יש לזכור שגם אם התלונה נסגרה, היא עדיין מובילה להשלכות קשות ועשויה לפגוע באדם במישור החברתי ובמישורים נוספים.

על ידי הגשת תביעת לשון הרע ניתן "לנקות" את שמו של האדם שהואשם ולהשיב לו את כבודו. התביעה יכולה להגיע לסכומים גבוהים מאוד – של עשרות אלפי שקלים, גם ללא הוכחה לכך שנגרם למואשם נזק. במידה שהתלונה פגעה במצבו הכלכלי של האדם, הוא יוכל להגיש תביעה גדולה עוד יותר במידה שהוא יצליח להוכיח שנגרמו לו נזקים.

משרד עורכי דין שוש חיון ושות' – להתמודד עם תלונת שווא במשטרה בצורה נכונה

במידה שהוגשה נגדכם תלונת שווא, אתם מוזמנים לפנות אל המשרד שלנו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות'.

משרדנו מתמחה בדין הפלילי, לרבות מקרים של תלונות שווא במשטרה, ונוכל לספק לכם ייעוץ וייצוג מקצועי לכל אורך הדרך.

תוכלו לפנות אלינו דרך המייל, הטלפון או על ידי השארת הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם במהירות.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7