עבירות סמים בקרב בני נוער

עבירות סמים בקרב בני נוער היא תופעה נפוצה ומסוכנת. גורמים רבים כמו משטרת ישראל, משרד החינוך, גופים ממשלתיים והמשפחות, נלחמים בתופעה ועושים כל שניתן כדי להעלימה. למרות כל המאמצים, תופעת הסמים בקרב בני מוער לא נעלמת ולעתים קרובות נעצרים בני נוער עקב השימוש בסמים שונים.

חלקם מודע לנזק החמור שגורמים הסמים לגופם ולתפקודם אך למרות זאת הם צורכים את הסם או עושים בו שימושים אחרים כיוון שזה דפוס ההתנהלות שלהם ושל חבריהם.

סוגי סמים שבהם משתמשים בני הנוער

הסם הפופולרי ביותר בקרב בני הנוער הוא החשיש, סם נוסף שנפוץ מאד אך פחות מהחשיש הוא סמי המסיבות כמו כדורי אקסטזי ו – LSD. הסמים הקשים ביותר הנמצאים בשימוש בקרב בני נוער הם קוקאין והרואין.

ההשלכות של השימוש בסמים הן רבות והרסניות הן בטווח המידי והן בטווח הארוך.

עורך דין פלילי לסיוע במקרה של מעצר בני נוער על עבירות סמים

בני נוער שנתפסו עקב שימוש בסמים והובלו לתחנת המשטרה, טוב יעשו אם יבקשו מבני משפחתם לדאוג להם באופן מידי לעורך דין פלילי בעל ידע וניסיון רב שילווה אותם מרגע זה ואילך. רק עורך דין לעבירות נוער המתמחה בסוג זה של פשיעה יכול לשוחח עם הנחקר, להבין את המקרה לפרטי פרטים ואז להחליט באילו דרכים יש לנקוט, כדי למנוע את פתיחתו של תיק פלילי נגד בני הנוער.

יש חשיבות רבה לעובדה שעורך הדין ישוחח עימם טרם החקירה המשטרתית כדי שהוא יסביר להם לקראת מה הם הולכים, מה יהיה התהליך, מה הם מתבקשים לומר במהלך החקירה ומה לא.

עורך הדין נלווה אליהם לאורך כל המסלול ומוודא שהם מבצעים את הדברים על פי ההוראות המדויקות שלו כדי שלא לגרום נזק בלתי הפיך, שעלול לסבך את חייהם עתה ובעתיד.

החוק בנוגע לעבירות סמים בקרב בני נוער

החוק מתייחס לשימוש בסמים קלים או סמים קשים, את אותה דרגת חומרה ולכן דינם של בני נוער שצרכו סמים הוא זהה, ללא קשר לסוג הדם שנתפס.
פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על כל שימוש, ייצור, שיווק, גידול, החזקה, או עישון של הסמים המופיעים ברשימת הסמים המסוכנים, מי שנתפס כי צרך או סחר בסמים הוא עבריין פלילי.

בני נוער המואשמים בעבירה פלילית זו עלולים לקבל עונשים כבדים הקבועים בחוק למקרים הללו, החל בקנסות בסכומים כספיים גבוהים, מאסר בפועל, אי יכולת להפיק רישיון נהיגה ומניעת השימוש ברישיון נהיגה אם קיים.

החלטת בית המשפט על העונש נובעת מכמה סיבות:

  • אם מדובר בעבירה ראשונה.
  • אם מדובר בעבירה שחוזרת על עצמה למרות ההתרעות והמשפטים הקודמים.
  • אם הביע חרטה על מעשיו.

בנושא של עבירות סמים בקרב בני נוער, מתוך המחשבה על עתידם של בני הנוער שעדיין לא מלאו להם 18 ובזכות הליווי של עורך הדין הפלילי, נוטה בית המשפט לא לפתוח נגד הקטין תיק פלילי אם מדובר בעבירה ראשונה ובכמות קטנה של סמים . במקרים אלה שירות המבחן לנוער יטפל בבני הנוער ויעשה כל שניתן כדי לשקם אותם.

במקרים חמורים של עבירות סמים בקרב בני נוער, שהן חוזרות ונשנות, תפיסה של כמות גדולה של סם או סחר בסמים מוגש בדרך כלל כתב אישום.
עורך הדין הפלילי יספר לבית המשפט באופן כנה על עברו של הנאשם, התנהלותו בבית, בבית הספר ועם החברים, כדי להוכיח שמדובר בנער נורמטיבי שהבין את חומרת מעשיו, הוא מביע על כך חרטה ויעשה מעתה כל שניתן כדי לחזור למוטב.

עורך דין פלילי המכיר היטב את החוק ואת הפסיקות במקרים דומים בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ ייתן את כל כובד משקלו במהלך המשפט כדי שהעונש יהיה קל ככל האפשר. המטרה תמיד היא למנוע את פתיחתו של תיק פלילי תוך קבלת עונש מינימלי שאינו מאסר בפועל.

עו"ד שוש חיון ייצגה תיקים רבים בבתי משפט רבים בארץ לנוער, כאשר מטרתה לסיים את התיק בזיכוי או ללא כל הרשעה פלילית על מנת לדאוג שעתידו של הנער לא יכתם. בתיק שסיימה לאחרונה בביהמ"ש לנוער בת"א ת"פ 12304-08-15 יוחסו לנאשם בן 19 (נער בעת ביצוע העבירות) תיקי סחר רבים בסם מסוג קנאביס ושימוש עצמי, לאחר ליווי צמוד של הנאשם ,פגישות רבות עם התביעה שכנעה עו"ד שוש חיון את הפרקליטות וביהמ"ש בטיעוניה וכל תיקיו של הנאשם הסתיימו ללא הרשעה פלילית.

עוד באתר:

עבירות סמים בקרב קטינים

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7