עבירות קטינים כתוצאה משימוש סמים

עבירות סמים הן עבירות חמורות ביותר ונגד עברייני הסמים נפתחים הליכי חקירה או נפתחים תיקים פליליים העלולים להשפיע מאד על חייו בעתיד.

ישנן כמה סוגי עבירות בתחום הסמים הגוררות עונשים חמורים על פי החוק:

 • החזקת סמים לשימוש עצמי – עד 3 שנות מאסר.
 • שימוש בסמים – עד 3שנות מאסר.
 • החזקת כלים לשימוש עצמי – עונש עד 3 שנות מאסר.
 • גידול סמים – עונש עד 20 שנות מאסר.
 • החזקת סם לא לשימוש עצמי – עונש עד 20 שנות מאסר.
 • החזקת כלים לא לשימוש עצמי – עונש עד 20 שנות מאסר.
 • ייצוא, ייבוא, עסקה, אספקה, תווך, סחר, גידול, יצור, הפקה, הכנה, מיצויי סמים – עונש עד 20 שנות מאסר.
 • הדחת קטין לסמים מסוכנים – עונש עד 25 שנות מאסר.
 • מתן סם מסוכן לקטין – עונש עד 25 שנות מאסר.

עורכי דין פליליים וטיפולם בתיקי עבירות קטינים

עורכי דין פליליים המתמחים בעבירות סמים מטפלים בתיקיהם של עבירות קטינים. המטרה של הקטין, משפחתו ועורך הדין היא לעשות כל שניתן כדי שלא ייפתח נגד הקטין תיק פלילי שיכתים את עברו לאורך כל חייו ויגרום לבעיות שונות בתחומים רבים במהלך חייו.
לכן חשוב להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה בעבירות קטינים מתחילת הדרך, עוד לפני החקירה המשטרתית. עורך הדין משוחח עם הקטין ומשפחתו, מבין את נסיבות המקרה ואת חומרתו. הוא זה שיתווה את הדרך, יסביר איך לנהוג במקרה זה, כדי שלא יבוצעו טעויות אסטרטגיות שיצרו מצב בלתי הפיך.

בתום החקירה המשטרתית, בהתאם לשיחות עם עורך הדין הפלילי המנוסה ועל פי חומרת המקרה, יקבלו השוטרים כמה החלטות לגבי הקטין.

 • אם הוחלט לא לפתוח נגדו תיק פלילי, מחויבת המשטרה מכיוון שמדובר בקטין, לזמן את הוריו לתחנת המשטרה כדי שיחתמו על מסמך אזהרת קטין אי תביעה – סמים.
 • בנוסף לכך, ליידע את מנהל בית הספר על פרטי המקרה כך שבמידת הצורך יקבל הקטין את הטיפול המתאים.
 • העברת דיווח לשירות המבחן לנוער כדי שיטפלו בקטין אם הוא אינו לומד בבית הספר.
 • אם הוחלט לפתוח נגד הקטין תיק פלילי, העונשים הקבועים בחוק על פי פקודת הסמים המסוכנים כוללים קנסות כספיים בסכומים גבוהים ותקופות מאסר בפועל הנעות בין שלש שנים לעשרים וחמש שנים. העונשים החמורים ביותר נגזרים על הדחת קטין לסמים מסוכנים ומתן סם מסוכן לקטין.

המשטרה דוגלת בשיטות הסברה שונות כדי למגר את התופעה או להפחיתה למינימום האפשרי.

עובדי הנוער בשירות המבחן לנוער של משטרת ישראל

מדובר בשוטרים שעברו הכשרה ייחודית לטיפול בקטינים שעברו עבירה ולהוריו, זהו טיפול משפחתי מניעתי. במסגרת המפגשים של השוטרים עם בני המשפחה הם מסבירים להם את חומרת העבירה, את השלכותיה של העבירה, אם מדובר בסחר בסמים, בשימוש בסמים, בגידול סמים או בכל מעשה אחר הקשור לסמים. ההרתעה המסיבית, ההדרכה וההכוונה משיגים את המטרה ורובם של הקטינים לא נתפסים פעם נוספת עם עבירה זהה או דומה.

למידע על עבירות סמים בקרב בני נוער >>

שיתוף פעולה עם משרד החינוך

הגב של עובדי הנוער הם שוטרים שתפקידם לסייע ליחידה זו. לעתים קרובות עובדי הנוער זקוקים לעזרה נקודתית בטיפול במקרים קשים או מורכבים או לחילופין דרושה נוכחות מוגברת של גורמי הרתעה כמו שוטרים קהילתיים, ניידות לאבטחת מוסדות חינוך המסיירות ברחבי העיר וסיירות הורים בגנים הציבוריים.

פעולות הסברה מקיפות

עובדי הנוער מקיימים פעילויות הסברה מסיביות בבתי הספר הן לתלמידים והן להורים ולמורים בנושאי העבירות השונות שמבצעים קטינים וביניהן תופעת הסמים, האלימות ועבריינות נוער.

עורך דין פלילי

הייעוץ המשפטי של עורך דין פלילי הבקיא בתחום של עבירות סמים קטינים, הוא אקוטי ולכן מומלץ לשכור את שירותיו בתחילת התהליך.
משרד עורכי הדין בני נהרי ושוש חיון מייצגים עשרות בשנים בתיקי סמים ובפרט עבירות קטינים שהסתבכו בתיקי סמים, ייעוץ לפני חקירה הביא פעמים רבות לסגירת התיק בטרם הגיע לשלבי כ"א.
ניסיונם הרב של עורכי הדין בני נהרי ושוש חיון בתחום עבירות הסמים הביא לזיכויים רבים ולכל הפחות סיום התיקים הפלילים ללא הרשעה פלילית!

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7