הליכים פליליים כנגד קטינים

ההגדרה של קטין היא: אדם שעוד לא מלאו לו 18 שנים. 

במדינת ישראל עומד גיל האחריות הפלילית על 12 שנים, כך שאם ילד שגילו נמוך מ- 12 שנים ביצע מעשה פלילי, הוא אינו אחראי למעשה הפלילי, לכן, יטופל המקרה במסגרת אזרחית ולפי חוק הנוער.

העיקרון שמנחה בהליכים פליליים נגד קטינים הוא שקטינים מקבלים יחס שונה בכל הנוגע לטיפול בעבירות פליליות. המטרה של הרשויות במקרים של עבירות פליליות שמתבצעות על ידי קטינים היא לחנך ולמנוע מהקטין לבצע עבירות פליליות נוספות – מטרות אלו ניצבות לפני הענישה. השאיפה של הרשויות היא להגדיל את סיכוייו של הקטין להשתקם ולהשתלב בחברה.

בהתאם לעקרונות אלו נערכים הליכי החקירה, הטיפול והשפיטה ובמסגרתם נעשה ניסיון רב לצמצם את הפגיעה בקטינים.

חקירה של קטינים בהליכים פליליים

בעבירות מסוימות, ביניהן: עבירות אלימות חמורות ועבירות מין, תתבצע חקירת קטין שגילו פחות מ-14 על ידי חוקר ילדים מוסמך. מטרת הקביעה היא להפחית את הנזק הנפשי שעלולה החקירה הפלילית לגרום לקטין. 

חקירה של קטין שגילו פחות מ-14 תתבצע בין היתר כאשר החוקר אינו לבוש במדי משטרה. כמו כן, החוקר לא יבצע את החקירה בתחנת משטרה. החקירה תתבצע בתחנת המשטרה רק אם אין ברירה אחרת.

מעבר לכך, חייב החוקר לבצע צילום וידיאו לחקירה. במידה שלא ניתן לבצע צילום וידיאו, החקירה תתועד בכתב או בהקלטה קולית.

במידה שהקטין בין 14 ומעלה ונמצא חשוד בביצוע של עבירה פלילית, תערך החקירה על ידי חוקר נוער. כמו כן, יידעו החוקרים את הוריו של הקטין בנוגע לחקירה (ישנם מקרים בהם החוקרים לא יידעו את ההורים). במידה שלא ניתן לאתר את ההורה, תערך החקירה ביידיעת אדם בגיר כלשהו שהקטין מכיר או קרוב משפחה בגיר של הקטין. המטרה של עירוב ההורים בחקירה היא למנוע מצב שבו הקטין יודה בכך שהוא ביצע מעשה שהוא לא ביצע מתוך הפעלת לחצים של החוקרים.

כדי לשמור על זכויותיו, יודיע חוקר הנוער לקטין (בשפה ברורה שהקטין יכול להבין) על זכויותיו, זכויות אלו הן: להתייעץ עם עורך דין בפרטיות לפני החקירה, לערוך את החקירה בנוכחות הורה או קרוב, חוץ במקרים חריגים ולקבל ייצוג מסניגור. נוסף על זכויות אלו, זכאי הקטין לכל הזכויות להן זכאים בגירים בעת חקירה, ביניהן: זכות השתיקה ואי הפללה עצמית.

במידה שילד חשוד בביצוע עבירה פלילית ונמצא לפני חקירה, חשוב שההורים יעמדו על כך שהילד  יתייעץ עם עורך דין שמתמחה בהליכים פליליים כנגד קטינים. 

עורך דין מקצועי שמתמחה בתחום, ילווה את הקטין וישמור על כך שזכויותיו יתממשו. 

אם ילדכם נמצא לפני חקירה פלילית, אתם מזומנים לפנות אל משרדינו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות'. משרדינו מתמחה בהליכים פליליים נגד קטינים ואנו נסייע לקטין לאורך כל הדרך.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7