גרימת מוות ברשלנות – על העבירה והמאפיינים שלה

עבירת גרימת מוות ברשלנות היא כשמה – עבירה שהובילה למותו של אדם. יש להדגיש שכל מעשה שהוביל למותו של אדם הינו מעשה חמור, אך החוק מבדיל בין מקרה שבו ההמתה נגרמה בשל כוונה תחילה, טעות או רשלנות, לכן, העונש שונה בין מקרה למקרה. 

כאשר בוחנים את רמת החומרה של עבירת גרימת מוות ברשלנות ומשווים אותה ליתר סוגי העבירות שהובילו למותו של אדם, ניתן לראות שגרימת מוות ברשלנות נחשבת לעבירה הקלה ביותר. יחד עם זאת, עבירה זו מסובכת ומורכבת מאוד, אפילו יותר מעבירות המיתה האחרות. 

כיצד מגדיר החוק עבירת גרימת מוות ברשלנות?

לפי החוק, כדי להוכיח שאכן בוצעה עבירת גרימת מוות ברשלנות, יש צורך בביצוע בדיקה יסודית של רמת המעורבות והאחריות של הנאשם. הבדיקה מתייחסת לסיכונים בהם היה נתון הנפטר טרם בוצעה העבירה. 

מעשה שבוצע ברשלנות נעשה בלי מודעות להשלכות ובלי כוונה, כך שהאדם שנהג ברשלנות לא התייחס לסיכונים שהתלוו לביצוע המעשה. את אותם סיכונים לא היה לוקח האדם הסביר. במידה שהנאשם לא התייחס לסיכונים הללו, ניתן לקבוע שהוא נהג ברשלנות. 

על גרימת מוות ברשלנות בתחום הרפואה ובתחום התעבורה

פעמים רבות האדם שנוהג ברשלנות הוא מומחה בתחום מסוים, ובמקרה שמדובר על רשלנות רפואית, מתייחסים השופטים לרמת הידע הרפואי שדרוש מרופא. כידוע, בתחום הרפואה נעשים מחקרים רבים ומושקעים משאבים עצומים כדי לפתור בעיות רפואיות, יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים של עבירות רשלנות רפואית. 

יש לציין שעבירת רשלנות רפואית מוגדרת ככל פעולה שבמסגרתה ניתן שירות רפואי שלא עמד ברמת הזהירות הנחוצה לביצוע של אותה פעולה שהובילה לנזק. במידה שהמטפל היה מקפיד על הזהירות, הנזק לא היה נגרם. במקרים אלו המטפל ביצע עבירה פלילית. 

במידה שהוכח כי המטפל נהג ברשלנות, ניתן גם להאשים אותו בביצוע עבירה פלילית וגם להגיש נגדו תביעה אזרחית ולדרוש פיצויים. גזר הדין על עבירות של גרימת מוות ברשלנות עומד על 3 שנות מאסר.

עבירות גרימת מוות ברשלנות חלות גם על עבירות תעבורה. אנשים שביצעו את עבירת הרשלנות התעלמו מהסיכונים, משלטי ההכוונה ומתנאי הדרך. דוגמה למקרה של רשלנות בתחום התעבורה היא מצב שבו אדם לא נתן זכות קדימה והתנהגות זו גרמה לתאונת דרכים שהובילה למותו של אדם. במקרה זה יוסף סעיף עבירת הרשלנות אל הסעיפים המקוריים של העבירה.

כיצד נכון לפעול במקרה שמואשמים בגרימת מוות ברשלנות? 

במידה שהוגשה נגדכם תלונה בגין ביצוע עבירה מסוג גרימת מוות ברשלנות, חשוב שתפנו אל עורך דין פלילי בהקדם. עורך דין פלילי שמתמחה בתחום יוכל לבחון את המקרה ולהנחות אתכם בנוגע לאופן ההתנהלות בחקירה. פעמים רבות מנצלים החוקרים את מצבו הפגיע של הנחקר וגורמים לו לומר דברים שהוא לא היה אומר במידה שהיה יודע כיצד להתנהל בצורה נכונה. כל מילה שנאמרת, גם אם השוטר מעיד על כך שהיא לא נרשמה, עלולה לפגוע בנאשם בהמשך.

אם תפנו אלינו – אל משרד עורכי דין שוש חיון ושות', נוכל להנחות אתכם לגבי צורת ההתנהלות הנכונה בעת החקירה ולספק לכם ייעוץ וייצוג משפטי. עורכי הדין המקצועיים שעובדים במשרדנו צברו ניסיון נרחב בתחום ואתם תקבלו ליווי מקצועי לאורך כל התהליך.

במידה שאתם מעוניינים לקבל מאתנו ייעוץ וייצוג מקצועי או אם אתם מעוניינים לשאול שאלה, אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות המייל, הטלפון או על ידי השארת הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ואנו מבטיחים שנחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7