עבירות הפרת אמונים

כמו בכל שבוע, אתם נפגשים יחד עם כל המשפחה המורחבת לארוחת שישי טעימה וכיפית המוקדשת כולה לדיבורים, עדכונים, רכילויות וגם חוויות שהיו מהשבוע החולף. פתאום אחד מבני המשפחה פונה אליכם בבקשה מעט לא שגרתית – הוא קיבל לפני מספר ימים דו"ח חנייה על הצבת רכבו באזור האוסר על החנייה, וכעת הוא מבקש מכם לבטל עבורו את הדו"ח כי הוא חנה במקום בדיוק שתי דקות בלבד והוא לא מבין למה הוא קיבל את הדו"ח הזה.

הסיבה שבן המשפחה פנה דווקא אליכם עם בקשה כזו היא בגלל שאתם עובדים בעירייה, באגף הפיקוח והחנייה העירוני ובין השאר מטפלים גם בדוחות חנייה של תושבי העיר. המחשבה הראשונית שעולה בראשכם היא "אין בעיה, בוודאי שאעזור לו. במיוחד כעת שהוא מצוי בבעיות כספיות קשות והוא זקוק לכל שקל". אך המחשבה הרציונלית וההגיונית שבאה מיד אח"כ אומרת לכם לא לעשות כך, מכיוון שזוהי עבירה חמורה על החוק שנקראת הפרת אמונים.

מהי עבירת הפרת אמונים

כיצד ביטול דו"ח חנייה עבור בן משפחה יכול לגרום לכם לעבור על חוק קשה שכזה? על פי הגדרתו של החוק, עבירות מרמה והפרת אמונים הינן שימוש לרעה בכוח המשרה של עובד ציבור, תאגיד או רשות כדי לנצל את הדברים לטובתו האישית תוך ניגוד אינטרסים בין ההתנהלות הקבועה שלו מול הציבור ומול האינטרס האישי שלו.

כך שביטול דו"ח חנייה של בן משפחה על דעת עצמו של העובד, גם אם מתוך רחמים, מהווה ניגוד אינטרסים מובהק בינו לבין הציבור הרחב. ובמילים אחרות, למה שאותו עובד "יחסוך" לבן המשפחה את התשלום שהוא מחויב עליו לרשות, בזמן שכל כלל הציבור משלם את חובותיו כחוק ללא הפעלת אינטרסים של בני משפחה?

כאמור, עבירות הפרת אמונים נוגעות בעיקר לעובדי ציבור העובדים במקומות עבודה של גופים ציבוריים כמו משרדי ממשלה, עיריות, תאגידים שונים ועוד. כך שיש בידם "כוח" גדול יותר לקבלת החלטות שונות ומעשים חיוניים שיכולים להשפיע על כלל הציבור. זוהי הסיבה מדוע כל עובד ציבור כזה מחויב לאמינות ומוסר עבודה גבוה במיוחד במהלך עבודתו, בשונה מסוגי עבודות אחרות במשק העבודה.

עבירות הפרת אמוניםסוגי עבירות של הפרת אמונים

בתחום של עבירות הפרת אמונים קיימות סוגים שונים של עבירות הנכללות בחוק, כך שעבירה על אחת מהן מהווה סיבה למעצר ואף להליכים פליליים ולהגשת כתב אישום חמור.

  • קבלת דבר במרמה – עבירה זו נוגעת לקבלת שוחד או כל טובת הנאה אחרת של עובד ציבור מאדם אחר, תמורת מעשה שאותו עובד ציבור יעשה במסגרת משרתו וכוח עבודתו שישפיע לטובה על האדם שנתן את השוחד, אך יהווה ניגוד אינטרסים לכל כלל הציבור.
  • זיוף מסמכים – עבירת הזיוף נוגעת למעשי מרמה של עובד הציבור במסמכים הנוגעים לעבודתו, כך שהשינוי והזיוף שהוא יבצע באותם מסמכים יפעלו לטובתו האישית או עבור אדם אחר שהעניק לו בתמורה טובת הנאה כלשהי.
  • הונאה כספית – עבירה זו נוגעת למעשה גניבה של עובד הציבור, כך שבכוח עבודתו כעובד ציבור הוא ישתמש בכספי הציבור לצורך טובתו האישית או עבור אדם אחר לאחר קבלת דבר במרמה עבור המעשה.

מהו העונש על עבירות מרמה והפרת אמונים

עובדי ציבור שמעלו בתפקידם וניצלו את משרתם וכוחם כדי לקדם אינטרסים אישיים, עלולים למצוא עצמם עומדים לדין בבית משפט עם כתב אישום חמור. העונש המירבי שניתן לקבל על עבירות אלו הוא שלוש שנות מאסר, ובנוסף גם אות קלון שילווה אותם לאורך זמן בגלל מעמדם והסיקור התקשורתי הנרחב סביב עבירות כאלו, לכן מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי המצוי ומבין בתחום הזה בהקדם האפשרי.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7