חוק למניעת העסקת עברייני מין במוסדות מסוימים

אחת הדרכים אשר המחוקק מבקש להגן מפני אדם אשר הורשע בעבירות מין בהיותו בגיר הינו ע"י חוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים, תשס"א-2001.

המחוקק מבקש לתת הגנה מיוחדת לקטינים, חסרי ישע ולאנשים בעלי מוגבלות שכלית או התפתחותית.

ככלל, האיסור על העסקת עבריין מין מורשע חל ממועד ההרשעה ועד כ20 שנים לאחר מכן, אולם, במידה והעונש בגין ההרשעה כלל מאסר, האיסור יחול עד 20 שנים ממועד סיום ריצוי המאסר.

האיסור לעניין העסקה הינו במוסדות משרד ממשלתי או רשות מקומית אשר המוסד נתון לפיקוחו של המוסד הממשלתי, תאגידים והכל בכפוף לחוק. 

האיסור אינו חל רק על העסקה בשכר, אלא אף בהתנדבות בין בשכר ובין שאינו, או בכלל איסור שהייה פורמאלית במסגרת מוסדית הנתונה לפיקוח ממשלתי.

יש לציין כי האיסור אינו חל רק על האדם המורשע אלא המחוקק דורש את אחריות המעסיק ומחייב אותו לקבל מהמשטרה אישור העסקה וזאת בכפוף למוסדות המנויים בחוק.

בין המוסדות אשר מנויים בחוק ניתן למצוא מעונות לקטינים, מוסדות חינוך בו שוהים קטינים, בתי ספר בהם מתחנכים קטינים, מעונות יום ומשפחתונים, החל מפעוטות וכלה בקטינים, מרכזי תרבות ונוער, מרכזי ספורט, בין היתר מכוני כושר ומועדוני ספורט שבהם מתאמנים קטינים, גני ילדים, גני חיות, גני שעשועים, תנועות נוער, הסעות של קטינים, עסק העוסק בארגון טיולים לקטנים או אבטחת קטינים, בריכות שחייה אשר פתוחות גם לקטינים, קייטנות, פנימיות, מרפאות ובתי חולים אשר מצויים בהם קטנים.

כלומר, מקום בו שוהה קטין, חסר ישע או אדם בעל מוגבלות שכלית או התפתחותית לא יוכל אדם אשר הורשע בעבירות מין בהיותו בגיר לעסוק במקום זה. 

מדוע צריך עורך דין?

על האדם אשר הורשע בביצוע עבירת מין בהיותו בגיר, מלבד הענישה אשר קבע בית המשפט בהליך העיקרי מוטלת סנקציה וזוהי אכן סנקציה קשה, פגיעה בחופש העיסוק ולפעמים אף בחירותו של אדם.

על אף שהאדם המורשע שילם חובו לחברה עדיין לא יוכל להתקבל למוסדות המנויים בחוק תכלית האיסור – הגנה  על קבוצות האוכלוסייה המצוינים מעלה וזאת על ידי יצירת חייץ בין הקבוצות הללו לבין האדם המורשע בעבירות מין.

הבעיה עולה מפני שמדובר ברשימה ארוכה ונכבדה של מקומות תעסוקה אשר נגרעים ממאגר מקומות התעסוקה או ההתנדבות הפוטנציאליים. מטבע הדברים איסור זה חוסם  את אפשרות האדם המורשע להתקדם בחייו לממש יכולתו ואף לנהל חיים נורמטיביים כרצונו ומכאן הקושי הרב.

באפשרותו של האדם המורשע בעבירות מין להגיש בקשה לוועדת המומחים, הועדה אשר מורכבת מיו"ר הועדה – שופט בבית משפט השלום וחבריי הועדה הינם מומחים לדפוסי התנהגות של עברייני מין והטיפול בהם. 

הועדה מוסמכת לפטור מהאיסור אשר קבע המחוקק וזה עוד טרם התקופה הקבועה בחוק ומכאן הועדה יכולה להתיר לו העסקה במוסדות המנויים בחוק וזאת כמובן לאחר קבלת חוות דעת של שירות המבחן לגבי המסוכנות הנשקפת ממנו ותוך התייחסות לגבי הפקעת האיסור לגביו. 

עורך דין פלילי מנוסה יגיש הבקשה ויטען טיעונייך בפני הועדה תוך דגשים על תכלית הבקשה מהותה והשפעת האיסור על האדם.

דחיית הבקשה על ידי הועדה חוסמת מלהגיש בקשה נוספת וזאת כשנתיים מיום דחיית הבקשה, דבר אשר לכשעצמו מהווה אתגר נוסף אשר יש לשקול בזהירות רבה את תוצאותיו.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7