הליך שימוע לפני הגשת כתב אישום

כמו בכל סוף שבוע אתה נפגש עם החברים הכי טובים כדי לבלות, לדבר ולהעביר כמה שעות של זמן איכות יחד לאחר שבוע שלא יצא לכם להתראות. כמו בכל מפגש שלכם אתם יושבים על כמה מגשי פיצה, צופים במשחק כדורסל, שותים כמה ליטרים של בירה וגם מעשנים כמה ג'וינטים שאחד מהחברים מארגן.

בדרך כלל המפגש השבועי הקבוע של כל החברים מתבצע בביתו של אחד מהחברים, אך השבוע הוא ביקש ממך לערוך את המפגש אצלך כי צפויים להגיע יותר חברים והבית שלך הרבה יותר גדול ומרווח בשביל כולם. כמובן שאין לך בעיה וכולם מגיעים אליך, ואתם ממשיכים את הערב עם מסיבה ספונטנית.

כשעוברות השעות אתה שם לב שיותר ויותר אנשים וחברים מגיעים אליך לבית, והמסיבה הופכת להיות רועשת וגדולה הרבה יותר ממה שחשבת. בנוסף להכל, גם כמות הג'וינטים שמועברים מאחד לשני גדלה בהדרגה – דבר שמדאיג אותך מאוד. לאחר שיחת בירור קצרה עם החבר אתה מבין כי הוא מחזיק בביתך כמות גדולה מאוד של קנאביס, מכיוון שהוא ידע שיגיעו הרבה אנשים למסיבה.

כתב אישום על החזקת קנביס

הידיעה כי יש כרגע בביתך כמות גדולה במיוחד של קנביס מלחיצה אותך באותך טבעי, למרות שהחבר מרגיע אותך שהכל בסדר ולא יקרה כלום – עדיין יש לך תחושה רעה. לא עוברות כמה דקות ושוטרים מגיעים לביתך בגלל תלונות על רעש מהשכנים, ומיד רואים ומריחים את הג'וינטים שכולם מעשנים. בגלל שהחבר היה בטוח שהכל יהיה בסדר, הוא אפילו לא טרח להחביא או להסתיר את הכמות הגדולה של הקנאביס שהוא הביא, כך שאתה כבעל הבית נעצר על החזקת קנאביס שאינו מיועד לשימוש עצמי.

למרות מדיניות אי ההפללה שמקלה מעט על משתמשי הקנאביס, אתה לא יכול ליהנות מההקלות האלו מכיוון שמצאו אצלך בבית הרבה יותר מ-15 גרם של קנאביס כך שברור כי הסם שברשותך אינו לשימוש עצמי. כתוצאה מכך אתה עלול לעמוד בפני הליך פלילי שעלול לגרור אחריו גם הגשת כתב אישום.

הליך שימוע לפני הגשת כתב אישוםכיצד ניתן לבטל כתב אישום

אין ספק כי ההרגשה הרעה שליוותה אותך במהלך המסיבה לא הייתה לשווא, הרי מסיבה גדולה עם כמויות גדולות של סמים יכולה תמיד להסתיים בצורה כזו. למרות שהסמים אינם בפועל שלך, אתה יודע שכעת אתה נמצא בפני בעיה גדולה במיוחד שעלולה להפוך את עולמך, מכיוון שכמות גדולה שכזו נמצאה בביתך הפרטי ולכן אתה צפוי לקבל כתב אישום על עבירה משמעותית שכזו.

כל אדם העובר עבירה מסוג פשע, זאת אומרת, עבירה שהעונש הקבוע בצידה הוא מעל ל-3 שנות מאסר, וניצב בפני כתב אישום, זכאי להליך שימוע כחוק המאפשר לו להציג טענות שעשויות להוביל לביטולו או מניעת הגשת כתב האישום נגדו. מכיוון שמדובר בהליך קריטי ומשמעותי ביותר, מומלץ להיעזר לשם כך בשירותי עורך דין המנוסה בעריכת שימועים מול רשות התביעה להליך שימוע.

הליך שימוע – דברים שכדאי לדעת

תהליך השימוע מתבצע במידה והאדם אינו עצור, ומעמדו הוא עדיין בגדר חשוד ולא אשם. כדי שאדם יהפוך מחשוד לאשם בעבירה, צריך להיות מוגש נגדו כתב אישום בבית משפט. כאשר אדם נמצא חשוד בעבירה, המשטרה מתחילה נגדו בהליכי חקירה לצורך איסוף ראיות וביסוס עמדה שתוצג לתביעה כך שזו תשקול האם להגיש כתב אישום נגד החשוד, או שמא ניתן לסגור את התיק נגדו.

במידה והתביעה מחליטה כי יש מקום להגשת כתב אישום, החשוד מקבל הודעה על כך וזכותו לבקש בשלב זה הליך שימוע חוקי כדי לנסות לבטל את כתב האישום, או לטעון לכתב אישום מקל יותר ופחות מחמיר. על מנת להגביר את סיכויי החשוד בביטול או הפחתת החומרה של כתב האישום, יש להתייעץ עם עורך דין להליך שימוע המעורה בדין ובחוק הרלוונטי.

עורך דין מקצועי יכול להגיב לטענות שהועלו נגד החשוד בפני התביעה, ואף לשכנע אותם לסגור את התיק ולבטל את כתב האישום. במקרים רבים עורך הדין יצליח להימנע מהגשת כתב אישום, וקבלת עונש חלופי מקל יותר או להימנע מהגשת כתב אישום ללא כל עונש.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7