מה הדין על סחר בסמים דרך הרשתות החברתיות?

"מכר סמים דרך אפליקציית מסרים"

לאחרונה הוגש כתב אישום נגד צעיר בגין סחר בסמים דרך אפליקציית המסרים 'טלגרם'. במהלך החקירה גילו החוקרים כי הצעיר, בן 29, סחר בסם מסוג קנאביס עם צרכני סמים, אשר לא הייתה לו כל היכרות מוקדמת אתם. סחר בסמים באמצעות הרשתות החברתיות הנו תופעה חדשה – האם עבירות סחר אלה זוכות להתייחסות מיוחדת על ידי החוק?

הנאשם נהג לשלוח ללקוחותיו צילומי מסך על זנים חדשים שהגיעו אליו, היה יוצר איתם קשר דרך אפליקציית מסרים מיידית והיה מוכר להם את הסחורה לאחר שהיה נוקט אמצעי זהירות כדי לא לחשוף את זהותו. לאחר חקירתו הוחלט להאריך את מעצרו של החשוד והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו עד תום ההליכים.

מקרה דומה ייצג משרדו של עו"ד פלילי בני נהרי בשנת 2016 – צעירה ישראלית-אמריקאית בת 21, ניהלה רשת להפצת סמים דרך אפליקציית ההיכרויות "טינדר". על פי כתב האישום שהוגש נגדה, הפעילה הנאשמת מיזם שהפיץ עשרות אלפי שקיקי סם מסוג קנאביס, והעסיקה בשכר ארבעה עובדים תחתיה.

בזכות ייצוגם של עו"ד בני נהרי ושוש חיון, קבע בית המשפט לשחרר את הנאשמת למעצר בית מלא, למרות שהואשמה ב-51 תיקי סחר. כאמור, מדובר בהישג משמעותי עבור משרדו של עו"ד פלילי בת"א בני נהרי, שכן עבירות סחר בסמים הינן עבירות חמורות שהעונש המקסימלי בגינן הנו 20 שנה מאחורי סורג ובריח. כאמור, עבירות סחר בסמים מוגדרות כעבירה במסגרתה בוצעה מכירה וקנייה של סם, מכל סוג ובכל כמות.

סחר בסמים ברשתות החברתיות מתבצע בשיטה פשוטה לכאורה – הסוחרים נרשמים בשמות בדויים, ומסמנים לגולשים שהם מוכרים זנים שונים של סמים באמצעות תמונות הפרופיל. הגולשים מסמנים "לייק" על התמונה של הזן שברצונם לרכוש, והסוחר יוצר איתם קשר וקובע את מועד ומקום מפגש, בו תתבצע המכירה.

תופעת הסחר בסמים ברשתות החברתיות מתרחבת מאוד בשנים האחרונות, וגורמי האכיפה מתקשים לשים ידיהם על התופעה ולעצור אותה, שכן הרשתות החברתיות אינן לוקחות אחריות על התוכן אותו מעלים הגולשים, ואינן בודקות אותו לפני כן. האנונימיות שמספקות הרשתות החברתיות וחוסר האחריות שלהן לתוכן המועלה לאתר, מקשה על המשטרה להתמודד עם איום זה.

בכל מקרה של חשד בסחר בסמים כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה העוסק בעבירות סחר בסמים. למשרדו של עו"ד בני נהרי ניסיון רב בייצוג וייעוץ בעבירות סמים, ולרשותו נרשמים הצלחות רבות בתחום זה. חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי טרם תחילת החקירה, שכן מדובר בעבירות חמורות מאוד, ומחסור בייצוג הולם יכול להביא את הנאשם לרצות מאסר בפועל.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7