עבירת קבלת דבר במרמה על-פי החוק

דינה של עבירה זו הוא שלוש שנות מאסר ואם נעשתה בנסיבות מחמירות, אזי דינה יהיה עד 5 שנות מאסר. מהו אותו "דבר" המתקבל במרמה? למעשה, זה יכול להיות כל דבר, חפץ פיזי מוחשי או טובת הנאה כלכלית. יש לציין כי גם סיפוק מיני או רגשי, נכלל בהגדרת החוק.

מהי "מרמה" על פי החוק? כל טענה אשר הטוען אותה יודע שאיננה אמת. אלמנט הידיעה הוא הכרחי שהרי אם לא ניתן להוכיח ידיעה, לא מתקיימים כל יסודות העבירה. חשוב לציין כי היווצרות העבירה מחייבת גם להוכיח כי קבלת "הדבר" היא בעקבות מעשה המרמה ולא בשל כל סיבה/אירוע אחר.

קבלת דבר במרמהלמשרדה של עו"ד שוש חיון, ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות מרמה, על סוגיהן השונים. מהישגי המשרד: זכיין אשר הפעיל שטחי פרסום ברשות שדות התעופה ואמור היה להעביר אחוז מהכנסותיו לרשות שדות התעופה, הואשם בזיוף חוזים ובדיווחים שקריים על הכנסותיו בחמישה אישומים שונים בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט.

בזכות הסדר טיעון שערך עו"ד בני נהרי עם הפרקליטות, תוקן כתב האישום בצורה משמעותית והוסכם על עונש קל של 18 חודשי מאסר בלבד, מאסר על-תנאי ופיצויים.

מעשה שהיה

עו"ד בני נהרי יצג רב אשר העביר שיעורי תורה לקטינים שהיו תלמידיו. הרב הואשם בכך שביצע מעשי אינוס במרמה, מעשים מגונים במרמה, מעשים מגונים בכוח ועבירות מרמה בנסיבות מחמירות ואיומים כלפי 2 מתלמידותיו הקטינות. בעקבות הסדר טיעון שערך עו"ד בני נהרי עם הפרקליטות, הוסרו עבירת האינוס והנסיבות המחמירות בעבירות המרמה. ביהמ"ש גזר על הנאשם 36 חודשי מאסר בלבד, מאסר על-תנאי ופיצויים למתלוננות. טרם תיקון כתב האישום עמד בפני הנאשם עונש כבד של 16 שנות מאסר בפועל. (מרץ 2009).

מתיקי המשרד

משרדנו ייצג את עופר מקסימוב בפרשיית מעילת הענק מהגדולות שידעה המדינה – "פרשיית הבנק למסחר". הפרשה התפוצצה באפריל 2002, אז התברר בעקבות ביקורת שערך המפקח על הבנקים בבנק למסחר, כי סגנית מחלקת ההשקעות בבנק, אתי אלון, גנבה במהלך 5 שנים כרבע מיליארד שקל מכספי הבנק. חלק מהכספים שימשו לכיסוי חובות הענק של אחיה, עופר מקסימוב, בשוק האפור כתוצאה מהתמכרותו להימורים. מקסימוב זייף המחאות בנקאיות שניתנו לו ע"י אחותו והפקיד אותן בידי נושיו.

מקסימוב הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, גניבה ועבירות כלכליות נוספות. ביהמ"ש המחוזי גזר על מקסימוב 15 שנות מאסר בפועל וקנס בסך 3 מיליון ₪. המדינה ערערה על פסק הדין לבית המשפט העליון, שבסופו של דבר קיבל את ערעורה, לאחר שסבר שיש להחמיר עם עונשו ולהשוותו לעונש שהוטל על אחותו והשית עליו עונש של 17 שנות מאסר בפועל.

לייעוץ עם עו"ד פלילי בנושא קבלת דבר במרמה – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7