עבירות סמים – המדריך המלא: סוג העבירות, ואיך מתמודדים?

עבירות סמים נחשבות לעבירות חמורות, והענישה בהתאם. אז אם הסתבכתם בעבירת סמים הגעתם למקום הנכון! במדריך נפרט את סוגי עבירות הסמים ואת העונשים, ונסביר כיצד תוכלו להתמודד עם עבירות אלו בצורה הטובה ביותר – הישארו איתנו!

ההבדל בין סמים קשים לסמים קלים

פקודת הסמים המסוכנים, היא פקודה המגבילה את עיסוק הסמים בישראל. בפקודה כתוב כך: "לא יחזיק אדם סם מסוכן ולא ישתמש בו, אלא במידה שהותר הדבר בפקודה זו או בתקנות לפיה, או ברישיון מאת המנהל". כמו כן, בישראל בניגוד לארצות הברית ואנגליה הפקודה מתייחסת לסמים באופן כללי והיא לא מבדילה בין סמים "קשים", לסמים "קלים" – כלומר, זה לא משנה אם נתפסתם בהחזקה של 50 גרם קנאביס, או בהחזקה של 50 גרם הרואין, העבירה נחשבת אותה עבירה.

ההבדל בין החזקת סמים לצריכה עצמית, להבין החזקת סמים שלא לצריכה עצמית

החזקה של עד 15 גרם קנאביס או חשיש, והחזקה של 0.3 גרם קוקאין או הרואין נחשבים להחזקה עבור צריכה עצמית – העונש על החזקה עבור צריכה עצמית הוא עד שלוש שנים. לעומת זאת, החזקה מעל הכמות הזו עלולה להיחשב כהחזקה שלא לצריכה עצמית – כאמור, העונש על עבירה זו נחשב לחמור מאוד (עד 20 שנות מאסר). אולם, אם תתפסו מחזיקים סם מעל הכמות לצריכה עצמית לא תואשמו מיד. במהלך השנים בית המשפט קבע קריטריונים נוספים כדי לקבוע מהי החזקת סם שלא לצריכה עצמית, כמו למשל:  כמות הסם שנתפסה וכמה היא חורגת מהכמות המוגדרת להחזקה עצמית, נסיבות המקרה ועוד. אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה שיסייע לכם להתמודד עם העבירה בצורה הטובה ביותר.

אי הפללה בהחזקת קנאביס לצריכה עצמית

בשנת 2019 נכנס תיקון לפקודת הסמים המסוכנים, תיקון זה מכונה "אי הפללה באחריות". מטרת התיקון היא שינוי מדיניות האכיפה כלפי מי שנתפס משתמש בקנאביס לצריכה עצמית, לפני התיקון אנשים נורמטיביים ללא עבר פלילי מצאו את עצמם עומדים לדין כי צרכו קנאביס. בעקבות תיקון החוק אדם מעל גיל 18 ללא עבר פלילי שייתפס עם קנאביס בכמות של עד 15 גרם, יקבל בתחילה קנס כספי  ורק אם ייתפס בפעם הרביעית יעבור התיק להליך פלילי.

עבירות סחר, ייצוא, ייבוא, הספקה, ותיווך 

העבירות הללו נחשבות לעבירות הסמים החמורות ביותר, העונש הקבוע בחוק עבור העבירות הללו הוא עד 20 שנים. בנוסף, התביעה יכול להגיש בקשה של הגדרת הנאשם כ"סוחר סמים" ובכך לאפשר לה להחרים או לעקל נכסים של הנאשם, כיוון שהיא יכולה לטעון שהוא השיג אותם באמצעות עסקאות סמים. ברוב המקרים, נאשם שמואשם באחת מן העבירות הללו ימצא את עצמו במעצר עד תום ההליכים.

גידול סמים

בשנים האחרונות התפתחה מגמה של אנשים שמגדלים בביתם צמחי קנאביס. כמו כן, החוק לא מבדיל בין אנשים שמגדלים קנאביס עבור צריכה עצמית או עבור מטרות סחר ורווח כלכלי. לאור המקרים הרבים של גידול סמים שהגיעו בשנים האחרונות לבית המשפט, מבצעת אבחנה בין גידול סמים לצריכה עצמית, לבין גידול למטרת סחר – בין המשפט יפסוק לפי הפרמטרים הבאים: כמות השתילים שנמצאו, התכנון שקדם לביצוע העבירה, מספר המעורבים בגידול, עבר פלילי ועוד.

התמודדות עם עבירות סמים זה לא דבר פשוט, ובלתי אפשרי להתמודד איתן לבד. אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין מוביל שעוסק בתחום. קבעו פגישה ללא התחייבות עם עורך דין מלשכתנו, הוא יוכל לעזור לכם ולהכווין אתכם. כמו כן, לעבירות סמים יכולה להיות משמעות אדירה על העתיד שלכם, גם במישור החברתי וגם במישור העסקי. במקרים מסוימים עורך הדין יוכל להגיע להסדר עם הפרקליטות ולדאוג שלא יוגש נגדכם כתב אישום, או לחלופין להפחית את חומרת ההאשמות נגדכם. משרדנו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות' מתמחה בדין הפלילי ובמידה שתפנו אלינו מבעוד מועד, נוכל לסייע לכם לאורך כל הדרך – להדריך אתכם בנוגע לדרכי ההתנהלות האפשריות, להסביר לכם על ההשלכות ולייצג אתכם.

לשירותי עורך דין עבירות סמים, אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטלפון או המייל או להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7