עבירות מס: איך להתמודד מול מס הכנסה?

בשנים האחרונות התקשורת עוסקת רבות בעבירות מס, כיוון שדמויות מפורסמות כמו למשל בר וציפי רפאלי, קובי פרץ, משה פרץ ואייל גולן היו מעורבים בעבירות מסוג זה. עבירת מס נחשבת לעבירה פלילית חמורה, עם השנים עבירות מס הפכו נפוצות בישראל ולכן הענישה הוחמרה בהתאם. אז איך מתמודדים עם מס הכנסה במקרים של עבירות מס? כל הפרטים בכתבה!

מהן עבירות מס?

עבירות מס או בלשון עממית "התחמקות ממס" או "העלמת מס" הן פעולות בלתי חוקיות המבוצעות בידי אנשים פרטיים או בתי עסק שלא שילמו מס הכנסה, או ששילמו רק חלק מהסכום. עבירות מס, גם אם לא נעשו בזדון נחשבות לעבירות קשות.

סוגי עבירות

עבירות מס מתחלקות לשתי קטגוריות, עבירות מס בסיסיות (טכניות) ועבירות מס מהותיות.

עבירות מס בסיסיות (טכניות)- עבירות מס בסיסיות הן עבירות קלות, המראות כי לנאשם לא הייתה כוונת זדון. עבירות טכניות לדוגמא: אי הגשת דו"ח שנתי בזמן, אי העברת כספים שנוכו בעבר, איחור בהגשת הצהרת הון, תקלה בפנקסי חשבונות ועוד. הענישה במקרים של עבירות מס בסיסיות היא יחסית קלה- בית המשפט רשאי לגזור על נאשם בגין עבירות מס בסיסיות עד שנת מאסר בפועל או הטלת מס מנהלתי.

עבירות מס מהותיות- מדובר בעבירות שנעשו בכוונת זדון כדי להתחמק מתשלום מס. עבירות מס מהותיות לדוגמא: שימוש בחשבוניות פיקטיביות, דיווח כוזב לרשות המיסים, ניפוח הוצאות, העלמת הכנסות ועוד. הענישה במקרים של עבירות מס מהותיות תהיה קשה, בית המשפט רשאי לגזור על הנאשם בגין עבירות מס מהותיות עונש מאסר של עד שבע שנים, או הטלת מס כספי כבד.

עבירות מס – מה העונש הנפוץ ביותר?

כמובן שהעונש נקבע בהתאם לחומרת המקרה. העונש נע בין הטלת קנסות כבדים (הקנס המקסימלי עומד על כ-226,000 ₪), ועד לשבע שנות מאסר בפועל.

איך מתמודדים עם מס הכנסה?

ראשית, אם אתם לא עורכי דין המתמחים בתחום, סביר להניח שתתקשו מאוד להתמודד עם עבירות אלו לבד. כמו שכבר הזכרנו, לא מדובר בעבירות קלות ולכן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע אמין, שיוכל לסייע לכם להתמודד בדרך הנכונה והמדויקת מול מס הכנסה. איש מקצוע יסייע לכם להתמודד עם המקרים הבאים:

  • ייצוג משפטי בעת חקירת המס ברשות המסים והמשטרה.
  • ייצוג משפטי בהליכים המשפטיים שינקטו נגדכם במידה ויוגש כתב אישום.
  • תשלום כופר במקום הליך פלילי, במקרים מסוימים המואשם יכול להימנע מהליך פלילי ואף להימנע מרישום פלילי. עורך הדין מגיש בקשה מפורטת ומלאה לרשות המיסים, במידה והבקשה מאושרת תצטרכו לשלם קנס כספי בלבד ובכך להימנע מהסיכון בענישה כבדה, וגם להימנע מרישום פלילי.

עבירות מס הן עבירות מורכבות, בין אם אתם מואשמים בעבירת מס בסיסית או בעבירת מס מהותית- שתיהן נחשבות ללא פשוטות, מרכיב הזמן משחק תפקיד משמעותי מאוד. קבעו פגישה ללא התחייבות עם עורך דין מלשכתנו, הוא יוכל לעזור לכם ולהכווין אתכם. כמו כן, לעבירות מס יכולה להיות משמעות אדירה על העתיד שלכם, גם במישור החברתי וגם במישור העסקי. במקרים מסוימים עורך הדין יוכל להגיע להסדר עם הפרקליטות ולדאוג שלא יוגש נגדכם כתב אישום, או לחלופין להפחית את חומרת ההאשמות נגדכם. משרדנו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות' מתמחה בדין הפלילי ובמידה שתפנו אלינו מבעוד מועד, נוכל לסייע לכם לאורך כל הדרך – להדריך אתכם בנוגע לדרכי ההתנהלות האפשריות, להסביר לכם על ההשלכות ולייצג אתכם.

אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטלפון או המייל או להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7