סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה כעילה לעבירה פלילית

סעיף 332 לחוק העונשין עניינו בעבירה של סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה. הסעיף מונה שורה של מעשים, אשר ביצועם בכוונה לפגוע בנוסע בנתיב תחבורה או כלי תחבורה, מהווה עבירה. התוצאות החמורות אשר עלולות להיגרם בשל מעשים אלו, הביאו את המחוקק לקבוע עונש חמור כל כך לעבירה, עונש של עד עשרים שנות מאסר.

בין המעשים המופיעים בסעיף: הנחת דבר על כלי תחבורה או נתיב תחבורה, סיכון בטיחות של נוסע על ידי הימנעות ממעשה שחובה היה לעשותו, יורה או זורק דבר לעבר אדם שעל נתיב התחבורה או על כלי תחבורה.

כתבי אישום בגין עבירה זו מוגשים בין השאר כנגד נהגים אשר נוהגים באופן מסוכן: עוקפים עקיפה לא חוקית, חוצים צמתים באור אדום, מנהלים מרדפים מסוכנים כדי להימלט מהמשטרה וכיו"ב.

בשל העונש המקסימאלי החמור הקבוע לעבירה זו, ישנה חשיבות רבה לייצוג משפטי מקצועי של עו"ד פלילי מנוסה ומוכר. טיפול משפטי מקצועי יכול למנוע במקרים מסוימים, הגשת כתב אישום או להביא להפחתה משמעותית בענישה.

מקרה בנושא: שוטר אשר במהלך תפקידו לאכיפת החוק, נהג להורות לנהגים לעצור, וכאשר אלה לא צייתו לו והחלו להימלט, ניסה לעצור אותם ע"י יידוי אבנים לעבר רכבם ואף ירה מנשק חם. במקרים אחרים כשנהגים ניסו להימלט ממנו רגלית, גרם השוטר לנזקים במזיד לרכבם. השוטר הואשם ב-9 אישומים בגין עבירות של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, חבלה במזיד ברכב ושימוש לרעה בכוח המשרה, כאשר בסוף ההליך זוכה מ-4 אישומים, הורשע רק ב-5 מהם, ונגזרו עליו 15 חודשי מאסר בלבד ומאסר על-תנאי.

שחרור בעבירות חמורות בעילת היעדר ראיות חרף קיומה של ראיית DNA 

מקרה מתאריך 10.6.14
כנגד הלקוח שלנו, צעיר תושב תל שבע, הוגש לבית המשפט המחוזי כתב אישום חמור המייחס לו עבירות של קשירת קשר לפשע, סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, נהיגה בקלות ראש שגרמה לתאונה בה נחבל אדם וניזוק רכוש, הפקרה אחרי פגיעה, התפרצות, גניבה, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו ועוד.

ע"פ הנטען בכתב האישום הנאשם ואדם נוסף קשרו קשר על מנת להתפרץ לבית עסק ולגנוב מתכולתו. לשם כך הם הרכיבו על רכב מסוג אוודי לוחית זיהוי מזויפת, נסעו עם הרכב, התפרצו לבית עסק וברחו בנסיעה ברכב הנזכר. לאחר זמן קצר, עת נחסמה דרכם באמצעות טנדר של השיטור המשולב, הם פגעו בטנדר במכוון והמשיכו בבריחה. לאחר מכן נחסמה דרכם בשנית באמצעות ניידת שיטור משולב בה התנגשו ורכבם נעצר והם נמלטו מהרכב רגלית.

בדיון המעצר טענה הפרקליטות כי קיימות ראיות הקושרות את הנאשם למיוחס לו, ובפרט נטען אודות קיומה של ראיית DNA הקושרת את הנאשם למיוחס לו. לאחר מאבק משפטי מורכב שניהלנו, קבע בית המשפט כי "לא ניתן לדבר על ראיות לכאוריות בעלות פוטנציאל טוב להרשעה" והורה על שחרורו המיידי של הלקוח שלנו.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי בנושא עבירות סיכון חיי אדם לעוד מידע ועזרה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7