משמעותה של עבירת הזנחת ילדים ומהו דינה

הזנחת ילדים היא עבירה פלילית שהעונש בגינה הוא שלוש שנות מאסר

במסגרתה, הורה או אדם המחויב על פי דין לדאוג לצורכי המושגח, אינו מספק לו את אחד מצרכיו החיוניים, כדוגמת מזון ולבוש והוא אינו דואג לשמירה על בריאותו. סעיף החוק כולל גם סייג לאחריות הפלילית: אם הוכיח כי נקט באמצעים סבירים, לפי הנסיבות, לספק את צרכי המושגח.

מיהו מושגח על פי סעיף זה?
• קטין שטרם מלאו לו 16 שנים.
• קטין שגילו מעל 16/בגיר שאינו מסוגל לדאוג לצורכי חייו

מלבד עבירה זו (סעיף 362 לחוק העונשין) קיימות עבירות נוספות שעניינן בהזנחת ילדים, כמו עבירה של השארת ילד ללא השגחה (סעיף 361). עלפיה, אדם המשאיר ילד שגילו מתחת לשש, ללא השגחה ראויה ובכך מסכן את חיי הילד, דינו מאסר של שלוש שנים. במקרה שבו הושאר הילד ללא השגחה ברשלנות, דינו מאסר שנה, אולם אם המטרה הייתה נטישת הילד, העונש הנו מאסר של חמש שנים.

אם זומנת לחקירה, חשוב מאוד שתפנה לקבלת ייעוץ וייצוג של עו"ד פלילי מנוסה, אשר טיפל בעבר בהצלחה בתיקים מעין אלו.

דוגמא למקרה של הזנחת קטינים: אם ל-6 ילדים גילתה שאחד מילדיה ביצע מעשה מגונה בבתה הקטינה. בתגובה, היא נזפה בו ואיימה לסלקו מהבית אם יבצע מעשה דומה בשנית. עם זאת, הנאשמת נמנעה מלדווח על האירוע לפקידת סעד ולמשטרה. האם הורשעה בעבירות של הזנחת ילדים והפרת חובת דיווח.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי בתחום עבירת הזנחת ילדים לעוד מידע ועזרה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7