מחיקת רישום פלילי – המדריך המלא

רישום פלילי מקשה על ניהול חיים נורמטיביים, קיימים בחברה המון אנשים ראויים ואיכותיים, שביצעו עבירה פלילית בעבר ומעוניינים לקבל הזדמנות נוספת, ולפתוח דף חדש בפן האישי והמקצועי – אך הרישום הפלילי מעכב אותם וחג מעליהם כמו עננה שחורה. אז מה ההבדל בין רישום פלילי לבין רישום משטרתי? ואיך אפשר למחוק אותם? כל הפרטים בכתבה!

מהו רישום פלילי?

לרישום פלילי השלכות רבות שמקשות על קיום אורח חיים נורמטיבי. הרישום הפלילי נותן לגיטימציה למעסיקים לא להעסיק אנשים מן השורה, בעקבות רישום פלילי מן העבר. רישום פלילי הוא תקציר ממוחשב אודות עבירות והרשעות שאדם ביצע, הרישום כולל גם את העונשים (מאסרים, קנסות וצווים) שקיבל האדם בעת ההרשעה. כיום, מעסיק יכול לדרוש מאדם שיוציא תעודת יושר מהמשטרה, בה הרישום הפלילי מופיע, ועל סמך התעודה הזו המעסיק מחליט האם להעסיק אדם או לוותר על כך.

מהו רישום משטרתי?

הרישום המשטרתי מהווה חלק מהרישום הפלילי. כמו כן, רישום משטרתי מכיל גם תיקים שנסגרו. במקרים של חוסר ראיות, ואם לא ימצא עניין ציבורי התיק נסגר אך הוא עדיין מופיע ברישום המשטרתי.

איך מוחקים רישום פלילי?

ניתן למחוק רישום פלילי בעזרת חנינה מנשיא המדינה, מומלץ להיעזר בעורך דין מוביל שיסייע לכם לנסח בקשת חנינה תוך טיפול בבירוקרטיה שמסביב. ניתן להגיש את בקשת החנינה באופן ידני או מקוון, בסיום ההליך החלטת הנשיא נשלחת בדואר ישירות למגיש הבקשה. כמו כן, כל אדם שקיים על שמו רישום פלילי כתוצאה מהליך משפטי בו הוא לא נמצא זכאי יכול להגיש בקשה לחנינה. הבקשה יכולה להיות מוגשת על ידי עורך דין, האדם עצמו או קרוב משפחה מדרגה ראשונה- חשוב לציין כי אדם יכול לקבל חנינה יותר מפעם אחת. לא ניתן לערער על החלטת הנשיא, אך ניתן בקשה נוספת לחנינה לאחר שישה חודשים. לאחרונה התפרסם כי הנשיא אישר מחיקת רישום פלילי לאדם צעיר שרצה להתחיל ללמוד משפטים, וביצע עבירה בתור קטין.

איך מוחקים רישום משטרתי?

בסיוע עורך דין, תוכלו להגיש בקשה לשינוי עילת סגירה של תיק- הפנייה תועבר לקצין החקירות ביחידה הרלוונטית. עורך דין מנוסה יסייע לכם לשנות את העילה ל"חוסר אשמה", ובאופן הזה הרישום המשטרתי ימחק מגיליון הרישום הפלילי. כמו כן, קיימת אפשרות נוספת למחיקת רישום משטרתי והיא שליחת פניה מנומקת למדור מידע פלילי במטה הארצי של משטרת ישראל היחידה תחליט האם למחוק את הרישום לפי הקריטריונים הבאים:

  • הזמן שעבר ממועד האירוע
  • מהות העבירה
  • הגיל בו בוצעה העבירה
  • נסיבות אישיות
  • קיום של רישומים פליליים נוספים

רישום פלילי הוא כתם המקשה על אנשים להתקדם בחיים המקצועיים והאישיים כאחד. אנו ממליצים להיוועץ עם עורך דין מוביל עם ניסיון בתחום, שיסייע לכם במחיקת הרישום הפלילי או  המשטרתי. קבעו פגישה ללא התחייבות עם עורך דין מלשכתנו, הוא יוכל לעזור לכם ולהכווין אתכם. כמו כן, לרישום פלילי יכולה להיות משמעות אדירה על העתיד שלכם, גם במישור החברתי וגם במישור העסקי. משרדנו – משרד עורכי דין שוש חיון ושות' מתמחה בדין הפלילי ובמידה שתפנו אלינו מבעוד מועד, נוכל לסייע לכם לאורך כל הדרך – להדריך אתכם בנוגע לדרכי ההתנהלות האפשריות, להסביר לכם על ההשלכות ולייצג אתכם.

אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות הטלפון או המייל או להשאיר את הפרטים שלכם בטופס ההתקשרות ונחזור אליכם בהקדם.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7