מה ההבדל בין בעילה אסורה בהסכמה לאונס?

החוק מתייחס לבעילה אסורה בהסכמה בחומרה רבה כדי לשמור על סטנדרט חברתי ומוסרי מסוים בכל הקשור ביחסי מין, במיוחד כשלאחד הצדדים יש יתרון מהותי בגילו או מעמדו. ככלל, בעילה אסורה בהסכמה כוללת שני מצבים עיקריים, בהם גם אם ניתנה הסכמה, החוק יתייחס אליהם כעבירה פלילית לכל דבר – בעילה של קטינה בהסכמתה הפורמלית, או לחילופין בעילה של בגירה בהסכמה אשר הושגה תוך ניצול מעמדי או הבטחות שווא. אם כך – כיצד בעילה אסורה בהסכמה שונה מאונס, ואיך החוק מבדיל ביניהם?

בעילה אסורה בהסכמה – סעיף 346 לחוק העונשין

המחוקק קבע כי אדם המקיים יחסי מין עם נערה בגילאי 14-16, או עם קטינה בת 16-18 תוך ניצול יחסי מרות, תלות, חינוך או השגחה, או תוך הבטחת שווא לנישואין מבצע עבירה של בעילה אסורה בהסכמה, שדינה עד חמש שנות מאסר. יחד עם זאת, החוק מתיר יחסים אלו במקרים בהם הבדל הגילאים בין הצדדים אינו עולה על 3 שנים, ובהנחה שהקטינה הסכימה למעשה.

למרות ההגדרה בחוק, כדי שהאישום יתגבש לכדי עבירה על הנאשם להיות מודע להיותה של הנערה קטינה.

אונס – סעיף 345 לחוק העונשין

על פי הגדרת החוק, אונס הוא מצב בו גבר כופה על אישה יחסי מין בניגוד לרצונה, או במצב בו אינה יכולה להביע התנגדות לפעולותיו. עם זאת, אונס יכול להתבצע גם כאשר האישה נתנה את הסכמתה ליחסי המין, אך זו הושגה במרמה, או כאשר מדובר בקטינה שטרם מלאו לה 14, גם אם הסכימה. בכל המקרים, העונש הוא עד 16 שנות מאסר בפועל. אם מדובר בקטינה מתחת לגיל 16, העונש יכול להיות עד 20 שנות מאסר.

כאמור, החוק מתייחס לשתי העבירות הללו בחומרה רבה, כאשר ההבדל העיקרי ביניהם הינו בין היתר עיקרה של עבירת האונס כמעשה המבוצע על ידי שימוש בכוח וללא הסכמה כלל, לעומת בעילה אסורה בהסכמה בה יחסי המין מתקיימים בהסכמת שני הצדדים בהתחשב בתנאים המצוינים מעלה.

תפקידו של עורך הדין הפלילי

עבירות אלו הם עבירות פליליות חמורות ביותר, בהם יכול הנאשם לבלות עשרות שנים מאחורי סורג ובריח. בגלל המורכבות שבעבירות אלה, כדאי להתייעץ עם עו"ד פלילי לעבירות מין שיוכל לייעץ ולהתוות את הדרך לנאשמים בכל ההליך המשפטי.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7