מהן הנסיבות להגנות מפני אחריות פלילית?

ככלל, כל אדם מעל גיל 12 יישא באחריות פלילית אם ביצע עבירה. אם יורשע, יוטל עליו עונש כקבוע בחוק. אולם, המחוקק קבע נסיבות שונות אשר בהן ישנה הגנה מפני אחריות כזו. ביניהן:

אי שפיות : לא יישא אדם באחריות פלילית אם בזמן המעשה, לא הייתה לו היכולת להבין את הפסול בו, בשל מחלה נפשית או ליקוי בכושר השכלי.
טעות במצב דברים: זוהי סיטואציה שבה אדם עבר עבירה בשל טעות כנה שלו לגבי המצב הקיים. אולם, אם גם באותו מצב דברים שגוי, המעשה היה עבירה, אזי לא חל הסייג של האחריות מסוג זה.

שכרות: ביצוע מעשה פלילי תחת שכרות (אלכוהול או סם) אשר נגרמה שלא מרצון אינו מלווה באחריות פלילית ויודגש, אם המבצע שיכור מרצון או הביא עצמו לשכרות, כדי לעבור עבירה, הוא יישא באחריות פלילית.

הגנה עצמית : המותקף יצטרך להראות כי פעל על מנת להדוף תקיפה שהייתה בה סכנה פיזית עבורו וכי הוא הפעיל מידת כוח סבירה, בהתחשב בנסיבות.

מהישגי המשרד בתחום הגנות מפני אחריות פלילית:

זיכוי מעבירת הריגה וחבלה בכוונה מחמירה לחוואי אשר ירה למוות בפורץ שנכנס לחוותו. בית המשפט הרשיעו בנשיאת כלי נשק ללא רישיון בלבד, וקבע כי הנאשם באמצעות משרד עו"ד נהרי, הצליחו לעורר את הספק הסביר הדרוש לפי החוק בדבר קיומו של הסייג לאחריות פלילית והתביעה לא הצליחה להסיר ספק זה. בסופו של ההליך זוכה הנאשם מחמת הספק בעקבות העלאת טענת הגנה עצמית. (יולי 2009).

לכתבות ומאמרים נוספים בתחום – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7