מהי עבירת זיוף ומהו עונשה?

חוק העונשין קובע מספר עבירות זיוף, כאשר לכל עבירה, נקבע עונש המשקף את חומרתה ואת הנזק אשר היא עלולה לגרום. העבירה הקלה ביותר בתחום עבירות הזיוף, היא זיוף מסמך והעונש בגינה הוא שנת מאסר. לא כך אם זויף המסמך הוא בכוונה לקבל טובת הנאה. במקרה זה העונש הוא שלוש שנות מאסר ועד חמש שנות מאסר, אם מדובר בנסיבות מחמירות.

עבירה נוספת חמורה בתחום זה, היא זיוף בידי עובד ציבור

לעבירה זו 3 דרגות חומרה:

• שלוש שנות מאסר – זיוף מסמך
• חמש שנות מאסר – זיוף בכוונה לקבלת דבר
• שבע שנות מאסר – קבלת דבר באמצעות המסמך המזויף

למשרדו של עו"ד בני נהרי, ניסיון רב בייצוג חשודים ונאשמים בעבירות כלכליות, על סוגיהן השונים. מהישגי המשרד: זכיין אשר הפעיל שטחי פרסום ברשות שדות התעופה ואמור היה להעביר אחוז מהכנסותיו לרשות שדות התעופה, הואשם בזיוף חוזים ובדיווחים שקריים על הכנסותיו בחמישה אישומים שונים בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט. בזכות הסדר טיעון שערך עו"ד בני נהרי עם הפרקליטות, תוקן כתב האישום בצורה משמעותית והוסכם על עונש קל של 18 חודשי מאסר בלבד, מאסר על-תנאי ופיצויים.

מתיקי המשרד: משרדנו ייצג את עופר מקסימוב בפרשיית מעילת הענק מהגדולות שידעה המדינה – "פרשיית הבנק למסחר". הפרשה התפוצצה באפריל 2002, אז התברר בעקבות ביקורת שערך המפקח על הבנקים בבנק למסחר, כי סגנית מחלקת ההשקעות בבנק, אתי אלון, גנבה במהלך 5 שנים כרבע מיליארד שקל מכספי הבנק. חלק מהכספים שימשו לכיסוי חובות הענק של אחיה, עופר מקסימוב, בשוק האפור כתוצאה מהתמכרותו להימורים. מקסימוב זייף המחאות בנקאיות שניתנו לו ע"י אחותו והפקיד אותן בידי נושיו. מקסימוב הורשע בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, גניבה ועבירות כלכליות נוספות. ביהמ"ש המחוזי גזר על מקסימוב 15 שנות מאסר בפועל וקנס בסך 3 מיליון ₪. המדינה ערערה על פסק הדין לבית המשפט העליון, שבסופו של דבר קיבל את ערעורה, לאחר שסבר שיש להחמיר עם עונשו ולהשוותו לעונש שהוטל על אחותו והשית עליו עונש של 17 שנות מאסר בפועל.

לייעוץ עם עו"ד פלילי בנושא עבירות זיוף – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7