מהי עבירת ההתפרעות ומהו דינה?

חוק העונשין כולל עבירות שונות של פגיעה בסדרי חברה ומשטר, כאשר העונש בגין כל עבירה, נקבע בהתאם לחומרתה. עבירת ההתפרעות, מופיעה בסעיף 152 לחוק והיא קובעת כי התפרעות היא התקהלות אסורה שהתחילו לבצע בה את המטרה שלה, הפרת השלום והמשתתף בה, הוא מתפרע ודינו מאסר של שנתיים.

מהי התקהלות אסורה? סעיף 151 לחוק העונשין מגדיר:

התקהלות של שלושה אנשים לפחות, אשר התקהלו למטרה משותפת, כשרה או שאינה כשרה ונותנים לאנשים שבסביבה, יסוד סביר לחשוש כי המתקהלים יפעלו להפרת השלום או כי עצם ההתקהלות, תעורר אנשים אחרים, ללא צורך, להפר את השלום. השתתפות בהתקהלות אסורה היא עבירה בפני עצמה ודינה מאסר של שנה.

מיהו משתתף? האם די בנוכחות פיזית במקום ההתקהלות/ההתפרעות? התשובה היא בשלילה. על התביעה יהיה להוכיח כי אותו אדם ידע כי ההתקהלות היא אסורה.

אם זומנת לחקירה, חשוב לפנות לעו"ד פלילי לקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי. עוה"ד יבחן את עובדות המקרה, המאפשרות לעיתים להימנע מהגשת כתב אישום וכאשר לא ניתן למנוע את הגשתו, יפעל עוה"ד לגיבוש הסכם טיעון מקל.

לייעוץ עם עורך דין פלילי בנושא עבירת התפרעות – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7