מהי טענת "אליבי" ומתי יש להציג אותה?

טענת "אליבי" היא טענת הגנה שטוען חשוד או נאשם בביצוע עבירה פלילית, לפיה בזמן ביצוע העבירה המיוחסת לו, "היה במקום אחר" מהמקום בו התרחשה בפועל העבירה ומכאן, כי נופל הבסיס לחשד שהעבירה בוצעה על ידו.

את הטענה "במקום אחר הייתי" יש להעלות בהזדמנות הראשונה, בשלב התשובה לאישום. הטעם הוא בכדי לייעל הדיון ולברר את הטענה באופן מיידי ולא אחרי שמיעת העדים, שכן במידה והטענה מתקבלת אזי המשך הדיון מתייתר.

על הנאשם לעורר ספק סביר בליבו של בית המשפט, ע"י הבאת ראיות שיחזקו את טענתו. קרי, עליו להקים ספק שמא היה בקום אחר משטוענת המדינה, כדי ליהנות מטענת אליבי.אליבי'

מה זה עדות כבושה?

באם טענת "אליבי" מועלית במהלך החקירה המשטרתית על המשטרה לחקור טענה זו כדי לאשרה או להפריכה. במידה וקיימת טענת אליבי והחשוד אינו מעלה אותה "בהזדמנות הראשונה", תוך שהוא שומר על "זכות השתיקה", עדותו הופכת לעדות כבושה, ויכולה באם מועלית רק בשלב מאוחר יותר של ההליך הפלילי, להביא לידי פגיעה במהימנותו בפני בית המשפט.

על כן, במידה וזומנת לחקירה, עלייך להיוועץ בעורך דין בהקדם האפשרי על מנת שתוכל באמצעותו להכין קו הגנה שיעזור לך בהמשך ההליך.

לייעוץ עם עורך דין בנושא אליבי – צרו עמנו קשר

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7