שיחרור למעצר בית כחלופה למעצר בפועל

מעצר בית הוא חלופת מעצר, במסגרתה נמצא החשוד או הנאשם בביתו/במקום אחר שקבע בית המשפט, עד לסיום ההליך המשפטי בעניינו, זאת במקום לשהות בבית המעצר. המטרה: לצמצם את הפגיעה בחירותו של החשוד טרם הוגש כתב אישום נגדו או בחירות הנאשם טרם הורשע בדין.

יש והחשוד/הנאשם משוחרר לביתו עם אזיק אלקטרוני המוצמד לרגלו, המדווח על מיקומו בכל רגע נתון. כך, נמצא הוא למעשה בפיקוח תמידי של הרשויות מבלי להיות מאחורי סורג ובריח. לחלופין או בנוסף על האזיק, קיים פיקוח אנושי של אחד מבני משפחתו של החשוד שבית המשפט מצא אותו כראוי לפקח על החשוד בעת מעצר הבית, תוך אזהרה כי במידה ויפר החשוד את תנאי השחרור, על המפקח להתקשר למשטרה ולדווח על כך.

בית המשפט יורה על מעצר בית היכן שהדבר מגשים את מטרת המעצר, למרות שהחשוד/הנאשם אינו בכלא. בכל מקרה ומקרה, קובע בית המשפט הגבלות שונות במסגרת מעצר הבית (כמו למשל איסור על שימוש באינטרנט או בטלפון, אי יצירת קשר עם מעורבים נוספים בפרשה וכיו"ב) חריגה מתנאי השחרור, מהווה הפרה של תנאי המעצר וניתן להעמיד את החשוד/הנאשם לדין בעקבות הפרות אלו.

החלטת בית המשפט, האם לאשר מעצר בית או אם לאו, מורכבת משיקולים שונים. למשל, בית המשפט יבחן האם יש סכנה ממשית כי החשוד יברח אם לא ישהה בבית מעצר, האם יש חשד כי החשוד ינסה לשבש את הליכי המשפט. כמו כן, מידת מסוכנותו של החשוד/נאשם לציבור, מהווה שיקול מרכזי בהחלטה.

מהישגי המשרד בתחום שיחרור למעצר בית כחלופה למעצר בפועל:

צעיר נעצר בחשד לביצוע עבירה של גידול סם מסוכן מסוג מריחואנה במשקל של 4.6 ק"ג. בדיון הראשון בבקשת המשטרה להארכת מעצרו ב-6 ימים, קבע בית המשפט כי על אף שקיימות ראיות בתיק המבססות חשד סביר לפיו הצעיר ביצע את העבירה המיוחסת לו, הרי שניתן לשחרר את הצעיר עוד היום וזאת לאור טיעוני ההגנה כי מדובר בצעיר ללא עבר פלילי, שזו הסתבכותו הראשונה עם החוק, ולאור חלופת המעצר בביתו של אביו שנמצאה כחלופה ראויה בעיני בית המשפט. הצעיר שוחרר בערבות למעצר בית בביתו של אביו. (אפריל 2012).

בתיק נוסף, 2 צעירים אשר עבדו בחברת הובלות נקלעו לוויכוח עם שני מובילים מחברת הובלות אחרת. הוויכוח הסלים לקטטה אלימה במהלכה המובילים משני הצדדים נחבלו. עו"ד בני נהרי ייצג את שני הצעירים שנעצרו יום למחרת האירוע, בחשד לתקיפה בצוותא בנסיבות מחמירות ובתקיפה הגורמת חבלה של ממש. בדיון הראשון בבקשה להארכת מעצרם במספר ימים, קבע ביהמ"ש כי ניתן לשחרר את אחד הצעירים עוד באותו היום וזאת לאור טיעוני ההגנה כי מדובר בבחור צעיר, ללא עבר פלילי אשר חלקו באירועים היה קטן מזה של הצעיר השני. הצעיר שוחרר בערבות בתנאי מעצר בית. (יולי 2012).

לעוד מאמרים וכתבות בתחום – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7