מהי ההגדרה של גרימת מוות ברשלנות?

גרימת מוות ברשלנות היא עבירת המתה, בדרך בה גרם אדם למותו של אחר, ללא כוונה לפגוע בו וללא מודעות כי התנהגותו עלולה להביא לתוצאה הטרגית של מוות. כאשר למבצע הייתה מודעות לכך שמעשהו עלול לגרום למותו של אדם אחר, מדובר בהריגה. הגורם בכוונה למותו של אדם, יואשם ברצח. הגבול בין עבירה של גרימת מוות ברשלנות, לבין הריגה, יכול לעיתים להיות דק מאוד ובמקרים רבים, יש קושי לקבוע האם הייתה לפוגע מודעות לתוצאה האפשרית או אם לאו.

חשוב להבין כי בין שתי העבירות, הבדל משמעותי ביותר בחומרת הענישה:

3 שנות מאסר בגין גרימת מוות ברשלנות, מול 20 שנות מאסר בגין עבירה של הריגה. יש לשים לב כי קיים עונש מינימום למורשע בגין גרימת מוות ברשלנות והוא עומד על 6 חודשי מאסר.

מקרה מן הפסיקה: נהג מונית פגע בהולך רגל בעת חציית כביש במעבר חצייה, וגרם לו לחבלות קשות בכל חלקי גופו. שעות לאחר מכן נפטר הולך הרגל. הצדדים הגיעו להסדר טיעון מקל לפיו יושתו של הנאשם 6 חודשי מאסר בלבד (העונש המינימלי), מאסר על-תנאי ופסילת רישיון נהיגה. ביהמ"ש כיבד את הסדר הטיעון לאור היות הנאשם ללא עבר פלילי או תעבורתי, הודאתו וחיסכון בזמן שיפוטי.

לייעוץ עם עו"ד פלילי בנושא מוות ברשלנות – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7