מהו דינה של עבירת פריצה

פריצה היא אחת מעבירות הרכוש בדין הפלילי, כאשר חוק העונשין מבחין בין פורץ, נכנס ומתפרץ. הפורץ הוא מי ששובר חלק של בניין או פותח, אם באופן אלים ואם לא, כל דבר שנועד לסגור או לכסות פתח בבניין. נכנס הוא מי שמכניס לבניין, חלק מגופו או מן הכלי שהוא משתמש בו ואילו המתפרץ, הוא פורץ ונכנס אל מבנה או פורץ ויוצא ממנו.

ההבחנה בין המונחים הללו (המופיעה בסעיף 405 לחוק העונשין) היא חשובה מאוד בשל ההבדלים המהותיים בחומרת הענישה. למשל, אדם הנכנס למקום מגורים או למקום של תפילה, או נמצא בהם, בכוונה לבצע גניבה או פשע, דינו יהיה מאסר של חמש שנים. לעומת זאת, המתפרץ למקום כאמור, על מנת לבצע גניבה או פשע, דינו חמור יותר, מאסר של שבע שנים.

בשל ההבדל בחומרת העונש, בין החלופות השונות, חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי בשלב מוקדם, עם ההזמנה לחקירה, על מנת לבדוק את כל החלופות האפשריות ולצמצם עד כמה שניתן את הנזק שבהליך הפלילי.

דוגמא לתיק בנושא:

צעיר שפרץ לבניין מגורים וגנב ממנו חפצים וסכומי כסף שונים. במסגרת הסדר טיעון עבר הנאשם שיקום, עבירות הגניבה והפריצה תוקנו לעבירות קלות של סיוע והתיק הסתיים ללא הרשעה בפלילים לאור ההליך השיקומי שעבר הנאשם והפגיעה הוודאית בעבודתו הנוכחית.

מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי בתחום עבירות פריצה לעוד מידע ועזרה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7