מדוע שוחררו החשודים באונס הקבוצתי בהרצליה?

פרשה מזעזעת נחשפה בחודש אפריל השנה:

 צעירה בת 17 נפלה קורבן לאונס קבוצתי בהרצליה.
על פי החשד הצעירה, שהכירה את אחד מארבעת החשודים באונס, הגיעה עימו לביתו בערב שישי. כשהגיעה לדירה גילתה כי שניים מחבריו של הצעיר שוהים בה גם כן, ולאחר מכן השלושה אנסו אותה בזה אחר זה במשך שעות ארוכות.

בשלב מאוחר יותר הגיעה הצעירה להגיש תלונה במשטרה על האונס. על אף שהחוקרים טענו כי עדותה הייתה אמינה עד מאוד, הם החליטו לשחרר את שלושת החשודים ממעצר בית, וחשוד נוסף שלא השתתף באונס לכאורה.

עורכי הדין של החשודים במעשה האינוס לכאורה, טענו, בין היתר, כי הצעירה יצאה לבלות עם גברים בני 50, ואף העלתה תמונות שלה בחוטיני, אך סנגוריה של הצעירה טענו כי כל בחורה יכולה להעלות תכנים וזה מותר.

ככל שאין ראיות המחזקות את החשד, ביהמ"ש ייטה לשחרר את החשודים

למעשה, עמדת המשטרה, במיוחד בתיקי פשע חמור, אינה מהווה שיקול בהחלטה האם להגיש כתב אישום. מטרתה הראשונית של המשטרה היא לאסוף ראיות. ההחלטה אם מצרף הראיות מבשיל לכתב אישום הנה בידי הפרקליטות בלבד, בייחוד בתיקי פשע חמור כגון אונס.

בית המשפט בוחן למעשה אם המשטרה נדרשת לבצע פעולות חקירה אשר ביצוען מחייב את הארכת מעצר החשודים – שחרורם עלול לסכל את החקירה (שיבוש הליכי משפט, הימלטות מן הדין וכדומה) או לסכן את הציבור. ככל שתיק החקירה לא מתחדש, דהיינו לא נוספות ראיות לחזק את החשד נגד החשודים, כך ייטה בית המשפט להורות על שחרורם.

איך מוגדר אונס בחוק ומהן הסיבות לקריסתו של תיק אינוס?

על פי סעיף 345 לחוק העונשין, אונס מתייחס לבעילת אישה במצבים הבאים: קיום יחסי מין שלא בהסכמתה או הסכמה שהושגה במרמה, קיום יחסי מין עם קטינה (שטרם מלאו לה 14) גם אם הסכימה או קיום יחסי מין עם אישה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה.

יש לציין כי תיקי אינוס נחשבים בדרך כלל לתיקים מורכבים או "קשים להוכחה" לנוכח העובדה כי כולם כרובם נשענים על ראיה אחת ויחידה והיא עדות המתלוננת. לכן, קריסתה של העדות עשויה להפיל את כל התיק. בכל מקרה, תיקי אונס נחשבים לעתים לסבוכים במיוחד, ולכן, תמיד כדאי לפנות לעורך דין פלילי בנושא.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7