הזכות לעו"ד במסדר זיהוי חשודים

מסדר זיהוי פורמלי (זיהוי חי) – זהו המסדר המסורתי בו ניצבים אנשים חיים בשורה מול עד המתבקש לעבור אחד אחד ולהצביע על מי שהוא מזהה כחשוד או כמעורב בביצוע מעשה העבירה. הניצבים חייבים להיות דומים בחזותם החיצונית לחשוד ומספרם יהיה לפחות שמונה.

מסדר זיהוי חשודיםזיהוי במסדר פורמלי שנערך כהלכה עשוי לשמש ראיה יחידה לזיהויו של נאשם ואפילו להרשעתו בדין.

הזכות לנוכחות עורך דין במסדר זיהוי מבטיחה כי המסדר יתנהל לפי הכללים המצויים בחוק והיא זכות בסיסית של חשוד ותנאי יסודי לאמינות ולמשקל הזיהוי. אך, נוכחותו של עורך הדין במסדר מצומצמת לנוכחותו כ"משקיף" בלבד ואין לעורך הדין זכות להתערב במהלך המסדר, אלא להעיר הערותיו בפני האחראי למסדר במידה וקיימים גורמים העשויים לפגוע באמינות הזיהוי.

מסדר זיהוי בתמונות –

הכלל הוא שכאשר יש צורך בזיהוי חשוד במסגרת מסדר זיהוי, והחשוד נמצא, יש לעשות זאת במסדר זיהוי פורמלי. אך במקרים מסוימים כמו אם החשוד נמצא אך מסרב לעריכת מסדר, או שהחשוד נעצר ולא ניתן לקיים את המסדר באופן חי, או אם החשוד משנה את חזותו, למשל שגילח את שערו סמוך לאחר מעצרו, ייעשה מסדר זיהוי בתמונות.

גם במסדר זה יחולו הכללים על פיהם נערך מסדר זיהוי פורמלי: יש להעמיד שמונה קלסתרים לפחות, ועליהם להיות דומים לחשוד. הזכות לנוכחות עורך דין במהלך המסדר קיימת גם כאן.

לייעוץ עם עורך דין – צרו עמנו קשר

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7