הדין עבור שיבוש מהלכי משפט

סעיף 244 לחוק העונשין, עניינו בעבירה של שיבוש מהלכי משפט:

כל פעולה אשר נעשתה בכדי להכשיל הליך שיפוטי. דינה של עבירה זו – 3 שנות מאסר. מטרתה של העבירה היא לדאוג להתנהלות תקינה של הליכים שיפוטיים וחתירה לחקר האמת.
פעולות רבות יכולות להיכנס בגדר עבירת שיבוש מהלכי משפט, כמו העלמת ראיות וכיו"ב. חשוב לציין כי ניתן להגיש כתב אישום בגין עבירה זו, אף אם ההליך לא שובש בפועל. הדגש הוא על מטרתו וניסיונו של הנאשם לפגוע בתקינות ההליך. האם מדובר רק על הליכים משפטיים המתנהלים בין כותלי בית המשפט? התשובה היא בשלילה. מדובר בדיון בכל גוף בעל סמכויות שיפוטיות, כמו למשל, הוצאה לפועל.

מהישגי המשרד: זכיין אשר הפעיל שטחי פרסום ברשות שדות התעופה ואמור היה להעביר אחוז מהכנסותיו לרשות שדות התעופה, הואשם בזיוף חוזים ובדיווחים שקריים על הכנסותיו בחמישה אישומים שונים בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, רישום כוזב במסמכי תאגיד ושיבוש מהלכי משפט. בזכות הסדר טיעון שערך עו"ד בני נהרי עם הפרקליטות, תוקן כתב האישום בצורה משמעותית והוסכם על עונש קל של 18 חודשי מאסר בלבד, מאסר על-תנאי ופיצויים.

בתיק נוסף, הצליח המשרד לסגור מחוסר ראיות תיק שנפתח לצעירה בגין שיבוש מהלכי משפט, לאחר שהיה חשד כי טרם הגעת המשטרה לחיפוש בדירתם המשותפת שלה ושל בן זוגה, החביאה הצעירה כמויות סם שונות וסכומי כסף רבים אשר ניתנו לבן זוגה כתוצאה מעסקאות סחר בסמים שביצע בן זוגה ואשר בגינן נעצר יום קודם לכן ע"י המשטרה.

דוגמא נוספת: נאשם הסתיר קיומם של מסמכים שונים אשר היו רלוונטיים לחקירה משטרתית של תאונת דרכים קטלנית. בית המשפט התרשם כי הנאשם היה מודע לחשיבות המידע שבידו והיה יכול לצפות שאי מסירתו, תפגע בחקירת המשטרה. ביהמ"ש הרשיע את הנאשם בעבירה של שיבוש הליכי משפט והדחה בחקירה וגזר עליו 6 חודשי עבודות שירות ו-8 חודשי

לייעוץ עם עו"ד פלילי בנושא עבירת שיבוש מהלכי משפט – לחצו כאן

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7