האם קיים קשר בין מספר הפעמים שנאשם בעל נערה לבין העונש?

כתב אישום נגד תושב באר שבע בן 48 הוגש לבית משפט השלום, בגין בעילה אסורה בהסכמה של ח', הנערה בת ה-16, שהואשמה בעצמה בהתעללות מינית ונפשית בבת 12 לפני מספר חודשים.

על פי כתב האישום, הנאשם, שהיה מודע לגיל הנערה, בעל אותה עשרות פעמים. הוא אף הכניס אותה להיריון אך היא ביצעה הפלה שתואמה על ידו. במסגרת הקשר, נהג הנאשם לתת לנערה סכומי כסף.

בנוסף, הוא מואשם במעשה מגונה בחברתה של הנערה, צעירה בת 14, עמה נסע במכוניתו לחניון, שם ביצע בה מעשה מגונה כשביקש ממנה לגעת באיבר מינו ואף ניסה למנוע ממנה לצאת מהרכב.

עורכי דינו של הנאשם טוענים כי מרשם כלל לא היה מודע לגילן האמיתי של הנערות, ואף טענו כי המתלוננת מעורבת בתיק פלילי המיוחס לה בהקשרים דומים.

הקשר בין מספר הפעמים שהנאשם בעל את הנערה לבין העונש

במקרים שבהם הנאשם מבצע את אותה עבירת מין פלילית יותר מפעם אחת, גם אם היא זהה לגמרי, תהיה הרשעה נוספת הצופה ענישה. במקרים שבהם העבירות זהות ואין בידי הפרקליטות הזמנים המדויקים לביצוע העבירה, תשתמש הפרקליטות במונח "במספר הזדמנויות שונות". דוגמה נוספת להרשעה בגין עבירות זהות תהיה במונח "ריבוי עבירות".

בנוסף, יש לציין כי קיים הבדל ברור בין ביצוע עבירה אחת-שתיים למספר עבירות. לרוב, ינסה הסנגור של הנתבע לשכנע שמדובר במסכת אחת, במטרה להקל בעונש.

העובדה שהנערה נכנסה להיריון עשויה להחמיר את העונש של הנאשם?

בנוגע לעובדה שהנאשם הכניס את הנערה להיריון, אין זו עבירה פלילית, אך עובדה זו בהחלט עשויה להשפיע על העונש. בהתאם לחוק, ביהמ"ש בשלב הטיעונים לעונש יבחן את הנזק שנגרם לקרבן מעבר לנזק האינהרנטי בפגיעה המינית. במקרה זה היריון לא רצוי והפלה.

הנערה הואשמה בעצמה בהתעללות. האם יש לכך חשיבות?

בעל נערהכפי שכבר ראינו, עורכי הדין של הנאשם בחרו להשתמש בעובדה זו, כשטענו שהנערה מעורבת בהקשרים פליליים דומים. בכל מקרה, הדבר תלוי בנסיבות העבירות אותן ביצע הקרבן, והקשר שלהן לעבירות שביצעו בו.

דוגמה ברורה היא בתחום הרכוש-אלימות. קיים הבדל בין קרבן לסחיטה שגנב כסף מהסוחט. דוגמה נוספת: תוקף שהותקף תחילה על ידי הקרבן, לבין צעירה שביצעו בה מעשים מגונים כאשר היא בעצמה הורשעה בביצוע מעשים מיניים ומגונים באדם אחר.

הנאשם שילם לנערה עבור היחסים המיניים. מה החוק אומר בנושא זה?

ראשית, הדבר תלוי בגיל הקרבן. אם הייתה הסכמה לקיום יחסי מין תמורת כסף, הרי שאין חוק האוסר מתן שירותי מין עבור כסף כשיש הסכמה. הבעיה כאן היא בגילה של המתלוננת, שאמנם הסכימה לקיום יחסי מין תמורת תשלום, אך היא עדיין נחשבת לקטינה.

גורלכם בידכם. היוועצו עוד היום עם עורך דין לעבירות מין

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7