האונס הקבוצתי ביהוד – האם כל המעורבים בפרשה יקבלו את אותו עונש?

"החשודים הכריחו את הנערה לצרוך אקסטזי"

האונס הקבוצתי ביהוד
פרשת האונס ביהוד – לכתבה המלאה לחצו על התמונה

לפני כשבוע עצרה המשטרה חלק מהחשודים באונס הקבוצתי של נערה בת 17 ביהוד, שבו לפי החשד אנסו החשודים את הנערה במשך שעות ארוכות והכריחו אותה לצרוך סם מסוג 'אקסטזי'. אחד העצורים הינו בן 23, ושאר החשודים בפרשה הם בני 18 בלבד – האם כל המעורבים יקבלו את אותו העונש?
המשטרה טוענת כי אחד הצעירים הכיר את הנערה והגיע לביתה עם שלושה מחבריו. משם הם נסעו לחבר אחר שמתגורר ביהוד, ובדרך קיימו שניים מהם יחסי מין עם הנערה במכונית, והכריחו אותה לצרוך סם מסוג MDMA (אקסטזי), בניגוד לרצונה.
צוות ההגנה במקרה זה טוען כי לפנות בוקר הגיעו שוטרים לבית אחרי התקיפה, אולם הנערה לא אמרה כי פגעו בה או תקפו אותה מינית, והשוטרים עזבו את המקום. אולם הנערה טענה כי אחד החשודים נתן לה סמים ובהמשך הם קיימו עמה יחסי מין שלא בהסכמה, זאת לאחר שהיא הביעה בפה מלא שאינה מעוניינת לקיים יחסי מין.
לאחר שהמשטרה תפסה את החשודים בפרשה, התברר כי אחד מהם הוא בן 23 וארבעת האחרים בני 18. מעצרה של כל המעורבים הוארך, והחיפושים אחר הבחור השישי נמשכים. לאור המקרה נשאלת השאלה האם על המעורבים בפרשה יקבלו את אותו עונש על פי חוק? כיצד החוק מתייחס לעבירות מין המבוצעות על ידי צעירים בני 18, כשלפני חודשים ספורים נחשבו בפני החוק כקטינים?

כאמור, סעיף 345 לחוק העונשין מגדיר 'אונס' כבעילת אישה במצבים הבאים: שלא בהסכמתה, או שהסכמתה הושגה במרמה, או בהיותה קטינה (שטרם מלאו לה 14 שנים) על אף שהביעה הסכמה תוך ניצול מצב של חוסר הכרה או כל מצב פיזי או נפשי אחר, בו שרויה האישה המונע ממנה להסכים למעשה באופן חופשי. העונש המקסימלי על עבירות אונס הוא עד 16 שנות מאסר או עד 20 שנות מאסר אם מדובר על נסיבות מחמירות.

יחד עם זאת, במקרה הנידון מדובר במקרה רגיש, שכן בית המשפט לא בהכרח יעניש את כל הצדדים המעורבים בפרשה באותו אופן ויטיל עליו את אותו גזר דין. במקרה זה יבחן בית המשפט את מידת המעורבות של כל אחד מהחשודים בפרשה באופן פרטני, כמו גם את נסיבות המקרה והאם קיימות הרשעות קודמות. בנוסף, גם פרמטר הגיל הינו מדד משמעותי, שכן מרבית המעורבים נמצאים אומנם בני 18, וכבר אינם נחשבים קטינים על פי החוק, ובכל זאת בחלק מהמקרים המחוקק אינו מתייחס אליהם כבגירים מן השורה.

hand-1832921_1920

פרשה דומה של אונס קבוצתי ייצג משרדו של עו"ד פלילי בתל אביב בני נהרי לפני מספר שנים – בשנת 2010 נעצרו בתל אביב 14 נערים בחשד שביצעו שורה של מעשי אונס, מעשים מגונים ונהגו באלימות כלפי ילדה בת 18 במשך שלוש שנים. על פי החשד, במשך תקופה ארוכה הנערים אילצו את הנערה לספק להם שירותי מין, כשהם מפעילים כלפיה אלימות קשה. מעדותה של הנערה עלה כי היא הכירה את אחד הנערים, לאחר שבין השניים התפתח קשר רומנטי.
בזכות ייצוגו המקצועי של עו"ד בני נהרי, הגיע נהרי להסכמה עם הפרקליטות לפיה הקטין יישלח ל-6 שנים ו-8 חודשים מאסר בגין 20 מעשי אינוס שבהם יודה, בתמורה למחיקת ביצוע מעשי אונס תוך שימוש בכוח ואישום בגין ניסיון אונס נוסף על הנערה, לעומת עונש כבד של עד 20 שנות מאסר על כל אחת מהעבירות.
במקרים אלה כדאי להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה העוסק בעבירות מין, ובעבירות קטינים בפרט. למשרדו של עו"ד בני נהרי ניסיון רב בייצוג וייעוץ בעבירות מין, ולרשותו נרשמים הצלחות רבות בתחום זה. חשוב להתייעץ עם עורך הדין טרם תחילת ההליך המשפטי וחקירת המשטרה, שכן מדובר בעבירות חמורות, שהמחוקק מייחס להן את מלוא החומרה.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7