באילו נסיבות סוגרים תיק פלילי מחוסר אשמה?

תאמינו או לא, במדינת ישראל נחקרים מאות אנשים מדי שבוע בתחנות המשטרה. 

עבריינים, עדי ראייה או כאלו שהגיעו לצורך הגשת תלונה. למרות הכמות הבלתי נתפסת של נחקרים מדי יום ביומו, רק נגד אחוז קטן מאלו הנחקרים בתחנת משטרה מוגש כתב אישום. ומה בנוגע לכל השאר? אם לא הוגש נגדם כתב אישום, הרי שהתיק נסגר.

למעשה, ניתן לסגור תיק פלילי על בסיס אחת מהעילות הבאות:

  • סגירת תיק מחוסר ראיות – לא נמצאו מספיק ראיות כדי לבסס הרשאה מעבר לספק סביר.
  • סגירת תיק מחוסר עניין לציבור – נסיבות התיק אינן מצדיקות העמדה לדין. למעשה, המשטרה קובעת כי אין שום תועלת ציבורית בהעמדת החשוד לדין. במקרים אלו, קיים סיכוי כי ישנן ראיות המצביעות על כך שהחשוד ביצע את העבירה, אך כאן האינטרס הציבורי גובר על נסיבות העניין.
  • סגירת תיק בעקבות היעדר אשמה פלילית – מדובר על מקרים שבהם לא נמצאה ולו ראייה אחת הקושרת את החשוד לעבירה. מבחינת החשוד, זוהי העילה הטובה ביותר עבורו.

אלא שכדאי לדעת, שגם אם התיק נגדכם נסגר, קיים סיכוי כי אתם עדיין מחזיקים ברישום משטרתי, אשר אף הוא עשוי להשפיע על עתידכם המקצועי. מדובר על מקרים שבהם התיק נסגר מחוסר עניין לציבור או מחוסר ראיות. אם התיק נסגר בשל היעדר אשמה פלילית, התיק נמחק ממאגרי המידע של המשטרה ולא משאיר שום עקבות.

האם ניתן לשנות את עילתו של סגירת התיק הפלילי?

סגירת תיק פלילי מחוסר אשמהאם נותר לכם רישום פלילי במחשבי המשטרה לאחר שתיק פלילי נגדכם נסגר מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור, ואתם רוצים לשנות את עילתו כדי שהרישום הפלילי יימחק לצמיתות, לאחר 45 יום מיום סגירת התיק, אם קיבלתם הודעה בדבר סגירתו, ניתן להגיש בקשה לשינוי העילה של התיק, ועל ידי כך להעלים את הרישום ממחשבי המשטרה.

הפתרון: עורך דין פלילי

מעטים הם האזרחים אשר בקיאים בחוקים אלו, ויודעים בדיוק איך לפעול כדי להוביל למחיקת הרישום הפלילי. לכן, אם נקלעתם לחקירה ונסגר נגדכם תיק פלילי ואתם מעוניינים במחיקת המידע ממאגרי המשטרה לצמיתות, כדאי לפנות לעורך דין פלילי אשר עשוי לעזור לכם לפתור את הבעיה, כי עורך דין פלילי בקיא בתחום ויוכל לתת את הפתרון.

רוצה לחזור למשהו ספציפי בעמוד?

שתפו את התוכן. בחרו את הפלטפורמה שלכם!

עו"ד שוש חיון

עו"ד שוש חיון

בוגרת תואר שני במשפטים (LL.M) מאוניברסיטת בר-אילן. הייתה שותפתו למשרד של העו”ד הפלילי בני נהרי ז”ל. במהלך כ-10 שנים עבדו יחד על מאות תיקים ידועים בכל תחומי המשפט הפלילי.

התקשרו עכשיו 24/7