עו"ד שוש חיון

על שוטרים עבריינים, רף הענישה ו"תנאים מיוחדים"

שוטר בילוש מאזור המרכז נעצר על ידי המחלקה לחקירות שוטרים לאחר שעל פי החשד ניהל קשר עם נערה בת 16, שאותה הכיר במסגרת תפקידו. על פי החשד, במשך מספר חודשים קיים השוטר עם הנערה מפגשים בעלי אופי מיני.

השוטר הכיר את המתלוננת – נערה השוהה במוסד לנערות בסיכון באחת ההתנחלויות – במסגרת תפקידו במשטרת יהודה ושומרון. על פי החשד, הוא ניצל את סמכותו ובמקום לסייע לה, יצר עמה קשר מיני שנמשך חודשים. הם נהגו להיפגש במספר מקומות, כולל בביתו של השוטר.

נערה בסיכון? רף הענישה משתנה

אם התביעה תצליח להוכיח כי מדובר בחסרת ישע, כמוגדר בחוק היות והשוטר אחראי עליה (מוגדר בחוק גם כן) – אזי מדובר ברף ענישה שונה וגבוה יותר.

התנאים "המיוחדים" של שוטרים עבריינים

במקרים מסוימים, חלים על שוטרים שהורשעו בדין והושת עליהם מאסר בפועל, תנאי מאסר שונים, ובכללם – לעיתים, בתנאי בידוד (מובן שישנה זיקה ישירה בין מעמדו של השוטר וההיכרות הציבורית עמו לבין תנאי המאסר השונים).

במקרים אלו, היות ושוטר הושם בתנאי בידוד (על מנת להגן עליו), עשוי שיקול זה לבוא לטובתו במניין השיקולים שאינם קשורים לנסיבות ביצוע העבירה בעת מלאכת קביעת גזר הדין בבית המשפט.

מבחינת החוק היבש, אין הבדל בין עבירת מין שמתבצעת על ידי שוטר לבין עבירת מין שמתבצעת על ידי אזרח. למרות זאת, העובדה שמדובר בשוטר (שמטבע הדברים הינו אמון על אכיפת החוק ועליו לעמוד בטוהר מידות גבוה במיוחד) – הינה נסיבה שעשויה להחמיר עימו בדין. כך גם, בנוסף לסנקציות הפליליות, עשוי השוטר לספוג גם סנקציה משמעתית.

האם לאורך הקשר יכולה להיות השפעה על העונש?

כן. גם אם מדובר באותה עבירה או גם אם התביעה תבחר לייחס לשוטר "ריבוי עבירות", הימשכות קשר אסור המבוסס על ניצול (מעבר לימים בודדים), כמו במקרה שלנו, עשויה במקרים רבים להוביל להחמרה בעונשו של השוטר.

צרו קשר עכשיו עם משרדנו בטלפון 073-3744155 או השאירו פרטים בטופס

על שוטרים עבריינים, רף הענישה ו"תנאים מיוחדים"
אהבת? דרג!